Radek Drahný "> Krkonošáci se v dunách neztratí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/krkonosaci-se-v-dunach-neztrati
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Krkonošáci se v dunách neztratí

11. července 2023 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
V litevském letovisku Palanga se konal ve dnech 25. až 29. června už 29. ročník mezinárodních závodů v orientačním běhu lesníků EFOL 2023. Mezi více než 300 běžci, kteří jsou rovněž lesníky, majiteli lesa a jejich rodinnými příslušníky startovala i skupina 22 Čechů s šesticí zaměstnanců nebo spolupracovníků Správy Krkonošského národního parku. Ve svých kategoriích dominovala Eva Müllerová ze Správy KRNAP, která vyhrála s převahou úvodní sprint žen od 21 let. Součástí akce byla i návštěva národního parku Kurská kosa, jehož příroda lidem přináší podobné problémy, jako Krkonoše.

Ve velmi obtížném terénu lesů v písečných dunách na břehu Baltického moře kolem letoviska Palangy koncem června odstartoval již 29. ročník mezinárodních závodů v orientačním běhu lesníků, majitelů a správců lesů a jejich rodinných příslušníků — EFOL 2023. Stejně jako vloni se závodů zúčastnila skupina z České republiky, mezi nimi i z Krkonoš. Nejúspěšnější z české výpravy byla lektorka ekovýchovy Správy KRNAP Eva Müllerová, která s přehledem vyhrála úvodní sprint v prestižní kategorii žen od 21 let, a stala se tak šampionkou celé akce. V rozlehlých borových lesích pokrývajících písečné pobřežní duny se prosadil i Jiří Cupák, který doběhl ve tříčlenných štafetách mužů se součtem věku do 135 let na bronzovém umístění, Jana Termerová v obdobné štafetové kategorii žen do 135 let v součtu rovněž třetí. Jindřich Skalka pak na druhé pozici štafet nejmladších mužů. „V Krkonoších nemáme nic takového, jako jsou zdejší lesy – největší kopec, který tady mají, je hromada písku 10 metrů vysoká, ale borůvčí a rojovník je tady někde až do pasu. Běhat v tom je stejné, jako ve stohu slámy,“ uvedl další soutěžící Michal Skalka.

EFOL nejsou jen sportovní klání, ale také setkání lidí, kteří mají vztah k lesům a přírodě vůbec. Proto vedla jedna z exkurzí do národního parku Kurská kosa (litevsky Kuršių nerijos nacionalinis parkas). Je to zbytek téměř 100 km dlouhé morény nahrnuté ledovcem, který kdysi výrazně ovlivnil i přírodu Krkonoš vzdálených 650 km vzdušnou čarou. Na zbytcích morény se nyní usazuje písek a tvoří mohutné hromady (duny), které jsou největšími pohybujícími se dunami v Evropě. Účastník akce Michal Skalka zdejší přírodu komentoval slovy: „I když je tady teplo jako v Čechách, žít se tady prakticky nedá. Písek se totiž chová podobně jako sníh, pořád se pohybuje, zasypává domy a neroste v něm nic, co by se dalo pěstovat a jíst.“ Další účastník Jiří Cupák vidí spojitost s Krkonošemi i v tom, že jantar, která se těžil v Kurském zálivu už před mnoha lety, se dovážel na jih do Evropy po tzv. jantarových stezkách. Jedna z nich vedla i kolem Luční boudy na hřebenech Krkonoš, o čemž se lze snadno přesvědčit na mapách, které uvádějí žlutě značenou turistickou trasu s názvem Jantarová cesta.


Bližší informace:
https://www.efol2023.lt/
https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1rodn%C3%AD_park_Kursk%C3%A1_kosa


Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap
Radek Drahný, tel: 737 209 900
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist