https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/krkonosska-muzea-ceka-velka-promena
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Krkonošská muzea čeká velká proměna

27. března 2017 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Správa Krkonošského národního parku provozuje už po desetiletí [1] síť Krkonošských muzeí. Téměř všechna z nich projdou v příštích letech zásadními stavebními úpravami a promění se i jejich expozice. V paseckém Památníku zapadlých vlastenců proběhne rekonstrukce objektu bývalé fary a celá výstavní expozice bude modernizována. Drobné stavební úpravy interiéru čekají i muzeum v Jilemnickém zámku. Vznikne zde nová badatelna a v rámci projektu muzeum zdigitalizuje své sbírky. Ve Vrchlabí vznikne centrální depozitář sbírkových předmětů Krkonošského muzea. V dohledné budoucnosti také připravujeme rekonstrukci bývalého kláštera augustiniánů ve Vrchlabí a proměnu expozic tohoto muzea na hlavní návštěvnické centrum KRNAP.

Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou projde celkovou stavební i expoziční rekonstrukcí s podporou fondů EU. Do konce března 2017 (od 28. do 31. března) mají návštěvníci poslední možnost Památník navštívit a prohlédnout si stávající expozici a seznámit se i s podobou plánovaných oprav a úprav muzea. V posledním týdnu bude vstup do Památníku zdarma. Poté bude objekt uzavřen. Začne stavební část rekonstrukce a následovat bude instalace modernizované expozice. Realizace projektu v prostorách bývalé fary bude ukončena koncem roku 2018, tedy v roce 60. výročí založení Památníku.

V Krkonošském muzeu v Jilemnici projdou stavební úpravou dosavadní technické prostory v přízemí zámku. Změní se na badatelnu pro veřejnost. Součástí dvouletého projektu bude také digitalizace sbírek. Předpokladem je zdigitalizování 13 000 sbírkových předmětů, které budou následně zpřístupněny veřejnosti na obdobném portálu jako sbírky Krkonošského muzea ve Vrchlabí (http://sbirky.krnap.cz/vademecum/).

V Hořejším Vrchlabí v prostorách bývalé Rottrovy továrny vznikne centrální depozitář pro všechny pobočky Krkonošského muzea. Rekonstrukce se v nejbližších letech dočká i bývalý klášter augustiniánů ve Vrchlabí. V současné době dokončujeme technický scénář nové expozice, připravujeme výběrové řízení na stavební část a projektovou žádost na novou expozici. Předpokládáme, že kvůli rekonstrukci muzeum zavřeme na konci září.

Projekty Zvýšení ochrany a zpřístupnění sbírkových fondů Krkonošského muzea Vrchlabí, Zvýšení ochrany a zpřístupnění sbírkových fondů Krkonošského muzea Jilemnice, Depozitář Krkonošského muzea - I. etapa - rekonstrukce objektu, Krkonošské muzeum expozice Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou byly podpořeny z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).


Poznámky:
[1] Krkonošské muzeum ve Vrchlabí převzala Správa KRNAP v roce 1966. Krkonošské muzeum v Jilemnici v roce 1979 a Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou v roce 1980. V roce 2004 pak vznikla Lesnicko-myslivecká expozice Šindelka v Harrachově.
Radek Drahný, tel: 737 209 900 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist