https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/krkonosske-muzeum-predstavuje-historii-letani-ve-vrchlabi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Krkonošské muzeum představuje historii létání ve Vrchlabí

6. září 2016 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Krkonošské muzeum Správy KRNAP ve Vrchlabí otevřelo výstavu přibližující historii plachtění ve Vrchlabí a okolí od prvopočátků až do dnešních dnů. Výstavu můžete v historickém domku čp. 222 na náměstí Míru navštívit až do 20. listopadu.

Počátky místního létání zasahují až do období před 1. světovou válkou, ale ke skutečnému rozmachu plachtařského sportu zde došlo především během 30. let minulého století, kdy místní letecký klub vedl hrabě Jaromír Czernin-Morzin. Během 2. světové války pak ve Vrchlabí v Peterově továrně probíhala stavba letadel, kterých zde vyrobili více než 2 000. V poválečné době byla založena pobočka místního aeroklubu a roku 1948 přesídlila z Jankova kopce na nové letiště, které je používáno až do dnešních dnů. Od počátku 50. let zde probíhaly i celostátní plachtařské závody, na kterých soutěžili nejlepší plachtaři tehdejšího Československa. Tato jedinečná historie bude návštěvníkům výstavy přiblížena množstvím fotografií i artefaktů z leteckého prostředí. Nebude chybět ani kompletní popis všech větroňů, které kdy na vrchlabském nebi létaly. Mezi nimi byla celá řada plachtařských rarit jako kupříkladu XLF-207 Laminár, VT-100 Démant nebo L-21 Spartak. Zásluhou plachtařů aeroklubu a Ústřední plachtařské školy ve Vrchlabí také padla celá řada zajímavých rekordů. Zájemci o leteckou historii budou mít možnost dovědět se mnohé o místních plachtařských legendách jako byli piloti Kumpošt, Háza, pilotka Šlechtová a mnozí další.

Výstava v historickém domku čp. 222 na náměstí Míru ve Vrchlabí bude přístupná denně mimo pondělí od 8.00 do 16.30.

Další informace o aktuálním dění v Krkonošském muzeu Správy KRNAP najdete na facebookovém profilu www.facebook.com/krkonosskemuzeum
Radek Drahný, tel: 737 209 900 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist