https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/krkonossky-narodni-park-slavi-55-narozeniny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Královéhradecký kraj: Krkonošský národní park slaví 55. narozeniny

17. května 2018 | Královéhradecký kraj
Ve čtvrtek uplyne 55 let od vyhlášení nejstaršího českého národního parku. 17. května 1963 byla završena snaha generací odborníků a vědeckých institucí o vyhlášení Krkonoš národním parkem. Tenko krok logicky navazoval na vyhlášení Karkonoského Parku Narodowého na polské straně hor o čtyři roky dříve (1959).

„Jsem pyšný, že právě nejstarší národní park České republiky máme v Královéhradecké kraji. Díky němu se nám daří zachovávat vzácné rostliny jako je Zvonek český, který roste v celé republice právě jen v tomto národním parku. Přeji Krkonošskému národnímu parku minimálně dalších 55 let úspěchů, ať se daří jeho pracovníkům dále významně rozvíjet a chránit tuto bohatou a unikátní přírodu, “ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Správa KRNAP se snaží zachovat nebo zlepšit přírodní prostřední národního parku. Přispívají k tomu i dlouhodobé ochranářské aktivity Správy KRNAP. Díky možnosti čerpat evropské dotace se Správě KRNAP navíc daří směrovat finanční prostředky do rozvoje turistické infrastruktury, oprav komunikací či do ochranářských opatření.

„Jedinečnost Krkonoš si uvědomovali naši předci dávno před vyhlášením národního parku. Hrabě Jan Nepomuk Harrach zřídil už počátkem 20. století v Labském dole první přírodní rezervaci. Tam, kde i dnes je nejpřísněji chráněná příroda, vzniklo už v 50. letech osm státních přírodních rezervací. A nakonec úsilí odborníků bylo korunováno vyhlášením Krkonošského národního parku,“ říká Robin Böhnisch, ředitel Správy KRNAP.

„Moji kolegové i jejich předchůdci se za dobu existence národního parku museli vypořádat s mnohými překážkami jak přírodními, tak administrativními. Je dobře, že v regionu existuje shoda na tom, že zdejší příroda je jedinečná a je třeba ji i náležitě chránit,“ dodal Robin Böhnisch.

Půlkulaté výročí oslavuje Správa KRNAP řadou akcí pro odbornou i laickou veřejnost. Hlavní oslavy ale vyvrcholí v pátek 18. května. Ve vrchlabském KCEV Krtek proběhne přehlídka filmů s tematikou životního prostředí Ozvěny Ekofilmu. V zahradě za čtyřmi historickými domky na náměstí Míru pak odpolední program v podobě koncertů skupiny Jumping Drums či kapely Jam n' Bazar. Celé odpoledne bude v této zahradě probíhat Muzejní noc.

Perličkou oslav je u příležitosti této události vrchlabským pivovarem Hendrych vyrobený pivní speciál H13 KRNAP ALE. V tomhle svrchně kvašeném světlém „ejlu“ objevujte tóny lesa, borovice kleče a svěžího vánku z Krkonoš. K ochutnání bude čepován nejenom na pátečních oslavách, ale také v řadě restaurací v Krkonoších i mimo region.

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist