https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/krok-ke-spravedlnosti-policie-sdelila-prvni-obvineni-v-pripadu-otravene-becvy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Krok ke spravedlnosti? Policie sdělila první obvinění v případu otrávené Bečvy

28. června 2021 | Strana zelených
Policie pokročila ve vyšetřování otravy řeky Bečvy. Jednu fyzickou a jednu právnickou osobu z Rožnova pod Radhoštěm obvinila z trestných činů poškození životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. „Informace, že otrava Bečvy může pocházet z bývalého areálu rožnovské Tesly jsem dostal už tři dny po činu, následně je zveřejnila i policie. Je samozřejmě problematické, že vyšetřování trvá tak dlouho, ale na druhou stranu je dobře, že došlo k nějakému posunu,“ uvedl spolupředseda Zelených Michal Berg.

U prvního z trestných činů je základní trestní sazba až tři roky nebo zákaz činnosti, v případě trvalého nebo dlouhodobého poškození složky životního prostředí nebo porušení zákonem dané profesní povinnosti až pět let. U ohrožení chráněnými druhy jsou sazby obdobné. Právnické osobě navíc hrozí zákaz činnosti.

„Před dvěma týdny jsem se připojil k aktivitě místních spolků a rybářů, které podaly žádost na Českou inspekci životního prostředí o zahájení řízení podle zákona o ekologické újmě. To zajistí, že pokud bude pachatel usvědčen, hrozí mu nejen výše zmíněné tresty, ale také bude muset uhradit náklady na uvedení řeky do co nejpůvodnějšího stavu, tedy například vysazení ryb,“ vysvětlil Michal Berg. Podle něj tak občanské spolky suplují nekvalitní práci inspekce. „Inspekce tohle úplně opomenula, peníze na nápravu by po pachateli nebylo možné vymáhat a vše by musel zaplatit stát, případně rybáři ze svého,“ upřesnil.

I tak jsou ale zákony o ekologické újmě i pravidla, která nás chrání před dalšími otravami nedostatečné. Podepište petici www.spravedlnostprobecvu.cz, abychom nejen našli pachatele, ale dokázali změnit zákony natolik, aby se podobné havárie už neopakovaly.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist