https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/krtek-zije-uz-dva-roky-a-dari-se-mu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Krtek žije už dva roky a daří se mu

18. ledna 2016 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Správy KRNAP ve Vrchlabí, zvané Krtek, je v provozu už třetím rokem. Za dva roky jej navštívilo téměř 14 158 návštěvníků a získalo sedm význačných ocenění nebo nominací.

Nejvíce využívanou částí Krtka je laboratoř a učebna, kde lektoři ekologické výchovy pořádají programy pro děti všech věkových kategorií. Často je využíván přednáškový sál, a to jak pro interní akce Správy KRNAP, tak pro přednášky a filmové projekce pro veřejnost. Ani galerie nezůstává pozadu. "Uspořádali jsme netradiční akce jako výstavu plastik vrchlabského architekta Miloslava Říhy, adventní koncert v garáži nebo one-man-show Jana Horáka nazvanou František Blázen, o patronu ochránců zvířat," vypočítává Michal Skalka ze Správy KRNAP, který je programovým ředitelem Krtka. "Navštěvovanější jsou programy pro základní školy a veřejnost. Ta k nám přichází na čtvrteční přednášky a promítání, školní mládež zase chodí na programy do učebny," doplnil Skalka.

Lidem se stavba většinou líbí. Vnímají kontrast mezi šedou strohou garáží a přírodním teplem překližek v dalších místnostech. Architekturu ale nejvíce obdivují odborníci. "Krtek je a bude stavbou stejně významnou a navštěvovanou, jako je třeba brněnská vila Tugendhat", komentuje kvalitu architektury ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. Jejím důkazem je i to, že Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Krtek získalo tyto nominace a ocenění:
* Nominace architekta Petra Hájka na prestižní ocenění Architekt roku 2014
* Nominace na Stavbu roku ČR 2014
* Cena Architecture Week, 2014
* Stavba roku Královéhradeckého kraje, 2014
* International Piranesi Award, 2014
* Čestné uznání 11. ročníku Mezinárodní soutěže o ekologickou architekturu, Itálie, 2015
* Nominace na evropskou Cenu Mies van der Rohe Award, 2015

Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Krtek vzniklo vedle administrativní budovy Správy KRNAP. Rozšiřuje nabídku vzdělávacích aktivit směrem k veřejnosti. Je místem pořádání veřejných přednášek a konferencí. K tomu slouží přednáškový sál s kapacitou 76 míst + 2 bezbariérová místa pro imobilní posluchače. Díky širokoúhlému plátnu a prostorového zvuku má parametry malého kinosálu. K samotné výuce slouží laboratoř vybavená mikroskopy a lupami s kamerou a učebna. Přímý kontakt teoretické a praktické části výuky hraje při vzdělávání důležitou roli. Proto je součástí prostoru učebny s kapacitou 30 míst také laboratoř, do níž se vejde 16 studentů. V objektu je také galerie, knihovna, ekoporadna a parkování pro klienty. Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání se stává centrem nejen pro obyvatele Krkonoš, ale dosahuje také evropské úrovně v zaměření na environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu.

Jeho stavba byla podpořena z Operačního programu Životní prostředí, Prioritní osa 7.
Radek Drahný, tel: 737 209 900 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist