https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ktery-z-projektu-je-lepe-pripraveny-na-oteplovani-sucho-lijaky-nebo-energetickou-sobestacnost-hlasujte-online-v-soutezi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hl. město Praha: Který z projektů je lépe připravený na oteplování, sucho, lijáky nebo energetickou soběstačnost? Hlasujte online v soutěži Adapterra

1. srpna 2022 | Hl. město Praha
Klimatická změna s sebou přináší mnoho změn i nepříznivých dopadů. Není divu, že opatření, jak se vypořádat s přehříváním měst, přívalovými srážkami či suchem v krajině v Česku znatelně přibývá. Celostátní soutěž Adapterra Awards každoročně prezentuje a oceňuje nejlepší z nich. Do finále letos postoupilo 18 projektů, nejčastěji z Jihomoravského kraje a Prahy. Od začátku srpna do 15. října může veřejnost hlasovat online na webu www.adapterraawards.cz a udělit některému z nich Cenu sympatie.

Do čtvrtého ročníku celostátní soutěže Adapterra Awards 2022 se přihlásilo bezmála 70 realizovaných projektů, které reagují na dopady změny klimatu. Najdeme mezi nimi i 17 projektů z Prahy – například úpravy školních zahrad, dešťové záhony, zelené střechy, výsadby dřevin, výsev květnatých luk, ale i snížení energetických nároků v budovách radnic. Mezi 18 finalistů se letos dostaly inovativní přestavby veřejných budov, soběstačné domy, rozsáhlé obnovy tůní a mokřadů či protierozní opatření v krajině. Soutěž pořádá Nadace Partnerství a Integra Consulting pod záštitou Ministerstva životního prostředí a s podporou hlavního města Prahy. Praha má v soutěži kategorii pro projekty na svém území.

„Praha je společně s Jihomoravským krajem v oblasti adaptačních opatření velkým tahounem. O ocenění letos usilují čtyři vydařené finálové pražské projekty – nová budova radnice Prahy 12, obnova Čelakovského sadů u Národního muzea, komplexní revitalizace budovy střední školy Českobrodská v Praze 9 a rezidence Sakura. Kromě posledního z nich se jedná o investice města, které si uvědomuje nutnost řešit přehřívání některých lokalit, usychání zeleně či energetickou nehospodárnost některých veřejných budov. Soutěž Adapterra je dobrý způsob, jak na inovativní projekty upozornit, nabídnout inspiraci a možnosti řešení,“ říká Jana Plamínková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí.

„Adaptační opatření do krajiny i měst záměrně doplňují přírodě blízká adaptační opatření v podobě zeleně a vodních prvků. U budov se pak obvykle ještě kombinují s využitím chytrých technologií, udržitelné energie a některých technických prvků – například stínících, retenčních či šetřících pitnou vodu,“ uvádí koordinátorka soutěže, Andrea Křivánková z Nadace Partnerství. Soutěž Adapterra Awards se pak snaží představit inovativní projekty z této oblasti, předávat inspiraci a ukazovat cesty, díky nimž se budeme moci přizpůsobit měnícím se podmínkám, zvláště přehřívání a suchu.
Pražské projekty

Mezi finálové projekty se dostala například revitalizace Čelakovského sadů. Místo odříznuté od okolního města magistrálou se proměnilo v příjemný veřejný prostor, který sem zpět přivedl obyvatele Prahy a současně využil opatření modrozelené infrastruktury, hledá nové možné způsoby retence vody v území, udržení a rozvoj stromového patra i udržitelný způsob správy území. Sakura je rezidenční komplex v Praze 5 Košířích doslova obalený zelení, kombinuje světovou architekturu s bujnou vegetací na každém balkonu či terase. Součástí komplexu je i poloveřejný park.

Dalším finálovým projektem je revitalizace školní budovy SŠ Českobrodská. Inteligentní budova nyní vyrobí více energie, než spotřebuje, je uhlíkově pozitivní. Využívá fotovoltaiku i tepelná čerpadla. Udržuje kvalitní a zdravé mikroklima v budově, pro splachování WC je využitá šedá voda a na zálivku zeleně dešťová voda. Budova má zelené střechy i fasády. Optimalizován je nákup a prodej elektrické energie ze sítě dle dynamické ceny.

V rámci výstavby nové radnice v Praze 12 se nezapomnělo také na adaptační opatření. Na střechu budovy byla umístěna fotovoltaika, pod parkoviště nádrž na akumulaci dešťové vody a na parkovišti jsou umístěny dobíjecí stanice pro elektromobily.

Zeleň a vodní prvky přirozeně chladí okolí v horkých dnech a zároveň umožňují zadržovat dešťovou vodu. Ukázkou z Prahy je další projekt hlavního města - Les Arborka, který vznikl na původně zemědělské půdě jako součást většího lánu pole. Nově je přístupný obnovenou polní cestou doplněnou o aleje stromů. V zástavbě, kde není tolik prostoru jako v krajině, pak lze chybějící zeleň zajistit třeba jako menší „les do kapsy“ o 1000 stromcích, které vysázeli žáci pražské ZŠ Jana Wericha.

Soutěž Adapterra Awards má letos opět pět hlavních soutěžních kategorií (volná krajina, zastavěná území, pracovní prostředí, náš domov a cena sympatie veřejnosti). Mimo to porota uděluje ještě tři speciální regionální ocenění – projektům na území Prahy, v českém příhraničí a rakouském příhraničí (Horní a Dolní Rakousko).

O vítězích jednotlivých kategorií rozhodují porotci, Cena sympatie však zůstává v rukou veřejnosti. Online hlasování potrvá až do 15. října a podpořit je možné až dva finálové projekty. Vítěze všech kategorií soutěže vyhlásí Nadace Partnerství během slavnostního večera 2. listopadu 2022 v Praze.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist