Filip Poštulka "> Kuchyňské odpady budou v Opavě třídit přímo domácnosti - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kuchynske-odpady-budou-v-opave-tridit-primo-domacnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

meneodpadu.cz : Kuchyňské odpady budou v Opavě třídit přímo domácnosti

30. března 2022 | meneodpadu.cz
Autor: Filip Poštulka , tel: 724104295
Pilotní projekt třídění kuchyňského odpadu je součástí proměny odpadového hospodářství Opavy. Právě kuchyňský odpad tvoří podle fyzické analýzy odpadků, která ve městě proběhla, podstatnou část směsného komunálního odpadu, ale málokdy se správně vytřídí. Proto nakonec končí v běžné černé popelnici, odkud zbytečně putuje na skládku. Tomu nový přístup zamezí a naopak promění kuchyňský odpad v kvalitní hnojivo. „Díky projektu tak město bojuje proti vysokému množství směsného komunálního odpadu. Jedním z prvních a zásadních kroků je totiž právě třídění kuchyňských odpadů,“ doplňuje Robin Liška, regionální manažer ze společnosti JRK, která projekt v Opavě realizuje.

V Opavě spouští v Česku průkopnický projekt. Ve městě totiž zavedou třídění kuchyňských odpadů i pro domácnosti z bytových domů. „Lidé z rodinných domů třídí více než obyvatelé sídlišť. Mají totiž více možností. To se s nynějším projektem změní,“ uvedl k tomu náměstek opavského primátora Michal Jedlička.


Jak to bude fungovat?
Na čtyřech opavských sídlištích bude umístěno čtyřicet nádob na kuchyňský odpad o objemu 120 litrů. Především však každá domácnost v těchto lokalitách dostane speciální malou nádobu, do které bude třídit kuchyňský odpad. Po jejím naplnění pak odpad občané vysypou do nejbližší velké nádoby. Ty se pak týdně svážejí do bioplynové stanice Rapotín. Zde se promění v kvalitní certifikované hnojivo nebo v energii či teplo.

Z odpadu energie či hnojivo
Z analýzy odpadků u bytových domů vyplynulo, že běžné nádoby na směsný komunální odpad obsahují v Opavě téměř třetinu bioodpadu. Ten je rozložitelný a zbytečně končí na skládce. Na základě výsledků analýzy připravila společnosti firma JRK ve spolupráci s městem projekt třídění bioodpadu. To bude nyní dostupné i pro občany z bytových domů. Město pořídilo přes 110 hnědých kontejnerů o objemu 770 litrů. Ty nyní rozmístí do sběrných hnízd na sídlištích, kde žádné nádoby na bioodpad nebyly. Vhodné třídění bioodpadu bude mít pro občany více výhod. Když se oddělí od směsného odpadu, nebude zapáchat koš. Po vyhození do hnědé nádoby bioodpad neputuje na skládku, ale do bioplynové stanice, kde najde další užitečné využití. Díky tomu se v Opavě vyhnou zvýšeným nákladům za skládkování.

Co ukázala analýza odpadu?
To, že se v nádobách na směsný komunální odpad, často skrývají i další materiály, které by šly dále vytřídit. Jde například o plast – kolem devíti procent z celkového objemu, textil přes sedm procent, papír a sklo pak kolem pěti procent. Největší podíl ale tvoří biologicky rozložitelný komunální odpad – toho obsahovaly nádoby na směsný komunální odpad téměř třetinu z celého objemu! Více najdete v grafu v příloze.
Filip Poštulka , tel: 724104295
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist