Jan Kroupa "> Kvalitnější potraviny díky udržitelnému zemědělství. Agtech startup eAgronom získal investici 5 milionů EUR a vstupuje na český trh - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kvalitnejsi-potraviny-diky-udrzitelnemu-zemedelstvi.agtech-startup-eagronom-ziskal-investici-5-milionu-eur-a-vstupuje-na
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

SoulmatesVentures: Kvalitnější potraviny díky udržitelnému zemědělství. Agtech startup eAgronom získal investici 5 milionů EUR a vstupuje na český trh

29. června 2023 | SoulmatesVentures
Autor: Jan Kroupa, tel: 774992274
Zemědělské odvětví je celosvětově třetím největším producentem skleníkových plynů. Tlak soukromého i veřejného sektoru na uhlíkově neutrální hospodářství proto dlouhodobě roste, výjimkou není ani české prostředí. Možností, jak tyto vize přenést do praxe, je ovšem stále málo. Jedním z technologických průkopníků při prosazování udržitelného přístupu v zemědělství je estonský start-up eAgronom. Jeho know-how teď pomáhá přenést do Česka a regionu CEE zelený investiční akcelerátor Soulmates Ventures. „Za eAgronomem stojí skupina neobvykle talentovaných lidí, kteří se nebojí čelit výzvám a dívat se směrem do budoucnosti. I proto jsme nesmírně rádi, že jim s expanzí na český trh můžeme pomoci a podpořit tak zároveň i naše zemědělství,“ říká Václav Gregor, CEO Soulmates Ventures. Pro expanzi uhlíkového programu v Evropě a Africe získal eAgronom v rámci překlenovacího investičního kola celkem 5 milionu EUR. Na investici se vedle Soulmates Ventures dále podíleli Icos Capital z Nizozemska a SmartCap Green Fund z Estonska.

Zemědělcům by inovace měly pomoci hned v několika klíčových směrech. „Díky dodatečnému financování můžeme pokračovat v našem úsilí s cílem usnadnit transformaci postupů zemědělců, která jim umožní řídit své farmy udržitelnějším způsobem. Současně jim poskytne dodatečné zdroje příjmů a šanci zlepšit jejich půdní podmínky pro budoucnost. Tyto kroky jsou zásadní v globálním boji proti změně klimatu, kde rozhodně musíme jednat spíš dříve než později,“ říká Robin Saluoks, CEO společnosti eAgronom.

Šetří dvakrát – náklady i přírodu
Řešení společnosti eAgronom stojí na třech klíčových pilířích. Prvním z nich je systém řízení práce pro zemědělce, který představuje aplikaci, jež také umožňuje zemědělcům sledovat a evidovat emise skleníkových plynů. K dispozici tak mají komplexní přehled o vlivu své činnosti na životní prostředí. Kromě toho platforma integruje také údaje o půdě, střídání plodin a stavu a poloze zemědělských strojů prostřednictvím satelitního sledování.

Druhým pilířem je systém uhlíkových kreditů. Ten přináší zemědělcům zcela nový zdroj příjmů – kredity tvořené regenerativním zemědělstvím od nich mohou odkoupit společnosti, které v kontextu ESG regulací potřebují snížit svou uhlíkovou stopu. Cena uhlíkových kreditů má navíc dle studií v následujících letech výrazně stoupat. Start-up eAgronom rovněž spojil síly se South Pole, aby vytvořili robustní uhlíkový projekt pod certifikací Verra, předního nestranného garanta na trhu. eAgronom zde představuje inovaci v metodice ověřování správnosti fungování uhlíkových offsetů.

Třetím pilířem je tzv. ověřovací služba, která zajišťuje kontrolu a certifikaci toho, že potraviny byly vyprodukovány udržitelným způsobem. Služba je určena nejen potravinářským firmám a obchodním řetězcům, ale také bankám a pojišťovnám v případě financování či pojištění projektů. Předpokládá se, že důležitost certifikací bude i nadále růst. Jde totiž mimo jiné o způsob, jak odlišit skutečně udržitelné projekty od těch podvodných.

„Chceme českým zemědělcům přinést řešení, které jim poskytne nové příležitosti, a v horizontu několika let bude mít obrovský potenciál transformovat celé odvětví,“ říká Hynek Sochor, zakladatel investičního akcelerátoru Soulmates Ventures, a zdůrazňuje, že společnost eAgronom rychle roste a už v roce 2022 dosáhla ročního obratu z pravidelných výnosů ve výši 1,8 milionu EUR. Do roku 2030 je pak jejich cílem částka kolem 290 milionů EUR, což by v horizontu 7 let znamenalo nárůst o více než 160násobek. Momentálně řešení eAgronomu využívá přes 2000 farmářů s více než 1,2M ha zemědělské půdy především v Pobaltí a Polsku. Jen v Evropě je v současnosti pro zemědělské účely využíváno zhruba 160 milionů hektarů půdy.

Technologie a myšlenka eAgronomu v udržitelném zemědělství a kompenzaci CO2 se již osvědčily v řadě Evropských zemí. Aktivně se rozšiřuje už i v Rumunsku a Španělsku, dále také ve Rwandě, Keni, Tanzanii a Jižní Africe. „Dosavadní úspěchy eAgronomu ukázaly, že jejich řešení vede rovněž k výraznému navýšení samotné kvality potravin, respektive jejich nutriční hodnoty. Zvýšení efektivity, snížení vstupních nákladů a vytvoření nového zdroje příjmů pro zemědělce by navíc mohlo vést i ke zlevnění těchto produktů,“ dodává Hynek Sochor.

Zelené technologie na vzestupu

Soulmates Ventures pomáhají novým firmám s udržitelnými nápady v CEE regionu od roku 2020. V jejich hledáčku se objevují především start-upy s neotřelými řešeními a potenciálem ke změně, který překračuje hranice tuzemského trhu. Své finanční investice proto směřují do společností, které prokazují jasný závazek řešit společenské a environmentální výzvy a podporovat zdravější a udržitelnější budoucnost nejen pro Česko. Nejde přitom jen o podporu v podobě financí. „Růst nebo expanze na nové trhy nejsou nikdy jen otázkou peněz. Mnohem důležitější roli hrají zkušenosti a smysluplná partnerství. Firmám dnes umíme pomoci v mnoha klíčových ohledech, jako je komunikace se zákazníkem, adaptace legislativních předpisů, marketing, ale i propojení s řadou potenciálních partnerů a investorů,“ vysvětluje Václav Gregor, CEO Soulmates Ventures.
Jan Kroupa, tel: 774992274
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist