https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kvalitu-pitne-vody-zhorsuji-sinice-a-pesticidy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Pirátská strana: Kvalitu pitné vody zhoršují sinice a pesticidy

22. června 2018 | Pirátská strana
Předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti) dnes zaštítila seminář Akademie věd ČR s tématem „Pitná voda - je a bude?”. Kvalita vody dle přednášejících velmi rychle klesá, bude se neustále zhoršovat a dostává se na hranici upravitelnosti. Přístup k pitné vodě, její kvalita a cena jsou jedny z klíčových pirátských témat.

„Kvalita vodních zdrojů se zhoršuje a nikdo to reálně neřeší. Bylo pro mě překvapující, jak moc náročné je připravit pitnou vodu. Velký problém, které úpravny vod řeší, je přítomnost sinic a pesticidů. Hodně dnes slyšíme o suchu a šetření s vodou, ale o klesající kvalitě vodních zdrojů se mluví málo,“ uvádí Balcarová.

Dostupná data o kvalitě vod jsou přitom k dispozici, například na přítomnost nadlimitních množství pesticidů v podzemních vodách bylo upozorněno v poslední zprávě o stavu životního prostředí.

„Použití pesticidů by se mělo rapidně snížit, a to přinejmenším v oblastech okolo zdrojů pitné vody,“ zdůrazňuje Balcarová.

Piráti již delší dobu upozorňují na zastaralý a v praxi málo funkční systém ochrany zdrojů vody v Česku, stejně jako na nutné změny v přístupu k zemědělství. Piráti zahrnuli téma přístupu k pitné vodě a téma kvality vod do svého volebního programu a budou jej aktivně prosazovat v Poslanecké sněmovně i v lokální politice.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist