https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ladislav-chlupac-novelou-vyhlasky-tykajici-se-zaplavovych-zon-mame-za-cil-zamezit-nesmyslnym-zakazum-ve-vystavbe-i
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ODS: Ladislav Chlupáč: Novelou vyhlášky týkající se záplavových zón máme za cíl zamezit nesmyslným zákazům ve výstavbě i hrozícímu znehodnocování území

29. května 2024 | ODS
Senátorky a senátoři se během 24. schůze Senátu zabývají trestním zákoníkem a s tím související redefinicí znásilnění, ale i návrhem zákona o hromadném občanském soudním řízení nebo návrhem zákona o sociálních službách. Na programu je i důležitý návrh usnesení Senátu k aktivním záplavovým zónám z pera senátora Ladislava Chlupáče (ODS), jenž se touto problematikou zabývá dlouhodobě.

„Vyhláška by bez naší novelizace přinesla například nesmyslný zákaz rozšiřování jakýchkoli staveb, přístaveb rodinných domů, ale paradoxně i výstavbu domů výše do patra. Předkládané usnesení navrhuje doporučení ministerstvu, aby zohlednilo každé specifické území individuálně – kudy řeka přímo proudí, tam aby se nestavělo. Tam, kde lidé po staletí prožívají povodně, přesně vědí, kde se tato území nacházejí,“ přiblížil předkladatel usnesení Ladislav Chlupáč, senátor a člen Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova.

Právě senátor Chlupáč má i osobní zkušenost: „Agendu řeším i díky zkušenostem, kdy jsem jako starosta řešil následky povodní v roce 2002 a v dalších letech vedl povodňové štáby. Konkrétně můj obvod se nachází v Polabské nížině, kde je rovina a tím zákonitě i větší rozliv. Území by bez novely bylo naprosto paralyzováno. Pozemky zakoupené za účelem výstavby by byly znehodnoceny, stejně tak různé podnikatelské záměry a obcím dokonce i územní plány. To nelze připustit.“

Senátor během přípravy usnesení vycházel rovněž ze čtyř stovek připomínek, které k vyhlášce přišly od zástupců veřejnosti, úřadů i dalších institucí, ale i jednání s premiérem a ministry. „Opakovaně jsme v senátní Komisi pro rozvoj venkova upozorňovali na mnoho věcí, které se této vyhlášky bezprostředně týkají. Upozorňovali jsme na rozdílnost řek a toků, i na rozdíly v jejich rozlivu. Snažili jsme se navrhnout rozumné řešení, které se týká právě novelizace této vyhlášky. A našli jsme naprostou shodu napříč dotčenými subjekty,“ dodal Ladislav Chlupáč.

Součástí usnesení je i doporučení k vydání pokynu Ministerstva životního prostředí, aby do doby, než dojde k platnosti nové vyhlášky, zastavilo vydávání dalších opatření obecné povahy. „Úředníci si dobře uvědomují, že se jedná o špatnou vyhlášku. Nemohou v řízeních jednat v rozporu svého přesvědčení,“ dodal senátor Chlupáč.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist