https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/langsadlova-pozadujeme-svolani-vyboru-pro-vystavbu-dukovan-kvuli-krokum-ministra-havlicka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

TOP 09: Langšádlová: Požadujeme svolání výboru pro výstavbu Dukovan kvůli krokům ministra Havlíčka

26. března 2021 | TOP 09
Opoziční poslanci TOP 09, ODS, KDU-ČSL, STAN a Pirátů, kteří jsou zároveň členy Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů, dnes dopisem vyzvali premiéra Andreje Babiše ke svolání tohoto výboru, a to kvůli krokům ministra Havlíčka. Ministerstvo de facto zahájilo proces vypsání tendru na dostavbu Dukovan.

„Kroky ministra Havlíčka jsou bezprecedentní a přímo ohrožují bezpečnost České republiky. Je nezbytné, aby byl svolán Stálý výbor pro výstavbu nových jaderných zdrojů, který má tyto záležitosti projednávat. Není možné, aby ministr Havlíček v tak zásadní věci obcházel vládu a rozhodoval svévolně. Zároveň je nezbytné, aby byl zastaven proces rozesílání projektové dokumentace Rosatomu,“ vysvětluje poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Kromě výzvy ke svolání výboru požadují opoziční poslanci zodpovědět následující dotazy:
* Jak je možné, že ministr Havlíček v této věci obchází vládu?
* Z jakého důvodu byl zvolen postup, který je v rozporu s uzavřenými smlouvami mezi Českou republikou, ČEZ a.s. a EDU II a.s.?
* Z jakého důvodu jsou možným uchazečům předávány podklady v podobě zadávací dokumentace, do které nebyly zapracovány všechny bezpečnostní požadavky státu? Z jakého důvodu nebyla tato skutečnost prověřena pracovní skupinou ustanovenou dle čl. 4.6 písm. g) První prováděcí smlouvy o spolupráci při výstavbě nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovan v České republice? Z jakého důvodu nebyla zadávací dokumentace projednána vládou?
* Z jakého důvodu byl bezpečnostní dotazník sestaven firmou ČEZ, a nikoliv výše uvedenou pracovní skupinou?
* Budou kromě čtyř uchazečů oslovena nějaká konsorcia?

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist