Jan Piňos "> Laureátem prestižní Ceny Josefa Vavrouška se stal Ludvík Kunc, zoolog, publicista a tvář ochrany rysů. Oceněn byl za dlouhodobý přínos pro životní prostředí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/laureatem-prestizni-ceny-josefa-vavrouska-se-stal-ludvik-kunc-zoolog-publicista-a-tvar-ochrany-rysu-ocenen-byl-za
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Laureátem prestižní Ceny Josefa Vavrouška se stal Ludvík Kunc, zoolog, publicista a tvář ochrany rysů. Oceněn byl za dlouhodobý přínos pro životní prostředí

7. června 2018 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Cenu Josefa Vavrouška za dlouhodobý přínos pro zdravé životní prostředí a udržitelný rozvoj dnes vpodvečer převzal zoolog, publicista, výtvarník a také iniciátor Rysích a Vlčích hlídek Ludvík Kunc [1]. Zařadil se tak do společnosti dřívějších laureátů, kterými jsou bývalí ministři životního prostředí Bedřich Moldan, Ivan Dejmal nebo Martin Bursík či vědci a akademici Josef Fanta, Hana Librová nebo Igor Míchal. Loni dostal cenu lesní expert Hnutí DUHA Jaromír Bláha [2].

Ludvík Kunc cenu získal především za svou dlouholetou a úspěšnou práci na ochraně rysa ostrovida nejen v České republice, ale v celé Evropě [3].

Působil až do svých 70 let v ZOO Ostrava, celkem 43 let. Od konce 60. let stál u zrodu dlouhodobého projektu zaměřeného na návrat rysa ostrovida do několika oblastí v Evropě, odkud tato šelma před desítkami let vymizela. Na Slovensku, kde se rysi legálně lovili, byli odchyceni. Prošli ostravskou karanténou a vraceli se zpět do přírody Německa, Slovinska, Francie, Rakouska, Itálie a Švýcarska. Osobně se vypouštění rysů do volné přírody většinou nemohl sám Ludvík Kunc z politických důvodů účastnit.

Práce v ostravské zoo poskytla Ludvíku Kuncovi možnost nahlédnout do každodenního života rysů a zkoumat jejich chování i způsob života. Ludvíkovi Kuncovi se do péče dostalo osiřelé rysí kotě Sixi a Ludvík mu byl 13 let pečovatelem i parťákem. S rysem Sixim pořádal dlouhé výlety do lesů, nezřídka za účelem filmování. Dokumentární filmy německé a rakouské produkce vzniklé díky Sixiho záběrům nemalou měrou přispěly ochraně rysů v těchto zemích. Své zážitky se zvířaty, výsledky pozorování i další poznatky popsal v osmi publikacích.

Podrobnější medailon Ludvíka Kunce je přílohou této tiskové zprávy. Rozhovor s laureátem Ceny Josefa Vavrouška najdete na www.sedmagenerace.cz/v-souziti-s-divokym-zviretem-jsem-se-stal-jemnejsim/

Udělení Ceny Josefa Vavrouška Ludvíku Kuncovi, který se stále zasazuje o aktivní ochranu velkých šelem a vypomáhá Hnutí DUHA i dalším organizacím a institucím, je mimo jiné ukázkou toho, že velké šelmy mají v české krajině své místo a mají být nadále chráněny.

Cena Josefa Vavrouška má již více než dvacetiletou historii. Je udělována každoročně za dlouhodobý přínos a konkrétní činy pro ochranu životního prostředí a prosazování udržitelného rozvoje. Cenu založila v roce 1996 Nadace Charty 77 na památku někdejšího federálního ministra životního prostředí z let 1990 až 1992 Josefa Vavrouška, který tragicky zahynul v roce 1995 při pádu laviny ve slovenských Roháčích. Josef Vavroušek byl jedním z hlavních představitelů konceptu trvale udržitelného života nejen u nás, ale i v rámci celé Evropy a výraznou autoritou na poli ochrany životního prostředí. Od roku 2014 udělování ceny převzala Nadace Partnerství.

Miroslav Kutal, expert na velké šelmy z Hnutí DUHA, řekl:
"Ludvík je jeden z největších znalců velkých šelem v Česku. Pamatuji si dodnes na první setkání s ním v ostravské zoo a později na seminářích Vlčích hlídek v Beskydech. Nenápadně, skromně, ale vždy velmi poutavě vyprávěl příběhy o rysech a dalších šelmách, založené na vlastních zážitcích a zkušenostech. Nebojí se mluvit o věcech bez obalu a dokáže motivovat řadu lidí k ochraně přírody."

Jiří Beneš, navrhovatel Ludvíka Kunce na Cenu Josefa Vavrouška a koordinátor Vlčích hlídek, řekl:
"Měl jsem to štěstí se zejména v posledních měsících s Ludvíkem Kuncem osobně opakovaně setkat. Tento, jak se sám nazývá, třiaosmdesátiletý důchodce z Ostravy, i přes svůj vyšší věk stále srší energií, vykládá romantické zážitky s volně žijícími zvířaty, bravurně je do svých výtvarných děl zachycuje a stále aktivně sleduje aktuální dění ze života velkých šelem nejen u nás, ale i v zahraničí."

Kontakty:
Miroslav Kutal, expert na velké šelmy Hnutí DUHA, 728 832 889, miroslav.kutal@hnutiduha.cz
Jiří Beneš, koordinátor Vlčích hlídek a navrhovatel Ludvíka Kunce na Cenu Josefa Vavrouška, 606 078 021, jiri.benes@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] http://www.cenajosefavavrouska.cz/nominace/ludvik-kunc/
[2] http://www.cenajosefavavrouska.cz/laureati/
[3] https://cs.wikipedia.org/wiki/Ludv%C3%ADk_Kunc

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist