https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/legislativa-ochrany-zemedelskeho-pudniho-fondu-upravuje-ochranu-cenne-pudy-a-reguluje-napriklad-i-vystavbu-velkych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Koalice SPOLU: Legislativa ochrany zemědělského půdního fondu upravuje ochranu cenné půdy a reguluje například i výstavbu velkých logistických parků

9. dubna 2024 | Koalice SPOLU
Poslanci se scházejí na 98. řádné schůzi Poslanecké sněmovny. Prioritou koalice SPOLU na plénu je zákon o sociálních službách i novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, který mimo jiné podporuje výstavbu agrivoltaiky, neboli speciálního typu fotovoltaických elektráren na zemědělské půdě, tím umožňuje dvojí využití zemědělské půdy. V počátku 99. mimořádné schůze ve čtvrtek by podle předsedy poslaneckého klubu ODS Marka Bendy nemělo dojít ke schválení programu.

„V úterý předpokládáme otevření přibližně osmi bodů ve druhém čtení, a to i za cenu večerního jednání. Pan premiér adresoval paní předsedkyni Sněmovny dopis, ve kterém upozorňuje na čtyři zákony, které mají už proběhlé lhůty k implementaci. To jsou například přeměny obchodních společností, insolvenční novela a dvakrát hromadné žaloby. Tři body by měly být na plénu už zítra v dopoledních hodinách tak, abychom byli schopni v tomto týdnu tisky ze Sněmovny odeslat. Ve čtvrtek očekáváme mimořádnou schůzi, kde předpokládám neschválení programu. A v pátek bychom pokračovali v zákonném bloku třetích, druhých, případně i prvních čtení,“ přiblížil program schůze Marek Benda, předseda poslaneckého klubu ODS.

„Dnes vstupujeme do třetího čtení novely zákona o sociálních službách. Jejím stěžejním bodem je navýšení příspěvku na péči, v celkovém ročním dopadu se jedná o sedm miliard korun. Ve II., III. a IV. stupni tak příspěvky na péči navýšíme podstatně více, než navrhovala opozice. Vážíme si také těch, kteří o své blízké pečují v domácím prostředí, proto jim příspěvek navýšíme o více než 7 800 korun,“ řekl místopředseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Navrátil.

„Rád bych se zmínil o novele zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, který projednáme ve druhém čtení. Upravuje zejména ochranu té nejcennější zemědělské půdy a snaží se regulovat výstavbu například obchodních center a velkých logistických parků na této půdě. Podporuje výstavbu agrivoltaiky, tedy speciálního typu fotovoltaických elektráren na zemědělské půdě. Tím umožňuje dvojí využití zemědělské půdy, což v praxi znamená, že se na takové půdě jak hospodaří, tak se zde může vytvářet i elektrická energie,“ přidává místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Michal Kučera.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist