https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/lesnici-vyzyvaji-ikea-zalozte-si-vlastni-certifikat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

PEFC Česká republika : Lesníci vyzývají IKEA – založte si vlastní certifikát

7. září 2017 | PEFC Česká republika
Mariánské lázně v těchto dnech hostí mezinárodní konferenci o lesnictví. Hlavním bodem je budoucnost certifikace dřeva v Evropě. Ta má zajistit především udržitelnost lesních porostů. Akci pořádá Ekonomická komise OSN pro Evropu a mezinárodní Organizace pro výživu a zemědělství u příležitosti 70. výročí spolupráce světových mezivládních organizací zabývajících se lesním hospodářstvím.

Majitelé lesů, představitelé státní správy, průmyslu, nevládních organizací i hlavních certifikačních systémů, kteří se ve východočeských lázních sešli z celé Evropy, považují certifikaci za jeden z nejdůležitějších prvků ochrany lesů.

Celosvětově je alespoň nějakým certifikátem označeno přibližně 500 milionů hektarů. Dominantní podíl si drží PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification schemes), který obhospodařuje více než 300 milionů hektarů.

Posláním PEFC je zajistit v lesích udržitelné hospodaření a dodržování ekologických principů, stejně jako u konkurenčního certifikátu FSC (Forest Stewardship Council). Právě mezi těmito certifikáty v posledních měsících eskaloval spor, který je nejpatrnější v České republice, kde 70 % všech lesních porostů nese značku PEFC. FSC se snaží tento poměr zejména tlakem na státní orgány změnit.

Oba certifikáty uznává jako rovnocenné Ekonomická komise OSN pro Evropu i mezinárodní Organizace pro výživu a zemědělství, stejně jako Evropský parlament, Evropská komise, Světové spotřebitelské fórum a řada dalších mezinárodních institucí.

Odlišně se ovšem na ochranu lesů dívá švédský řetězec IKEA. Od roku 2020 hodlá využívat pouze dřevo označené FSC. Svůj krok zdůvodňuje udržitelností hospodaření v lesích, které ovšem zaručují oba certifikáty.

Zástupci certifikátu PEFC uvedený záměr považují za diskriminační a vedený snahou zalíbit se lobbistickým skupinám schovaným za ekologická hnutí.

„IKEA ani přes naše opakované výzvy nebyla nikdy schopna svůj požadavek řádně zdůvodnit a onu udržitelnost definovat. Její přístup může vážně poškodit lesníky, dřevaře i nábytkáře, které si řetězec bere v Česku jako rukojmí. Důrazně proto vyzýváme společnost IKEA, aby přestala diskriminovat odpovědně hospodařící vlastníky lesů a jejich subdodavatele a zavedla si vlastní interní certifikaci dřeva,“ uvedl na konferenci Stanislav Slanina, ředitel PEFC ČR.

Navržený postup považuje za rozumný také Petr Pražan, předseda Společenstva dřevozpracujících podniků ČR: „Pokud by si IKEA založila vlastní certifikaci, nedocházelo by k diskriminaci a zbytečnému sporu mezi oběma certifikáty v Česku. Přispělo by to k narovnání podmínek na trhu a zrovnoprávnilo současné české dodavatele švédského řetězce.“

Plošná změna certifikace na systém FSC by znamenala pro vlastníky lesů v ČR výdaje ve výši zhruba jedné miliardy korun.

Historicky první mezinárodní konference o dřevě se uskutečnila v květnu roku 1947 v Mariánských lázních. Zabývala se především situací lesů a dřeva v poválečné Evropě a měla řešit budoucí poptávku po dřevě a také schopnost lesů dodávat potřebnou surovinu. V té době vznikly nové mezivládní orgány, které měly za cíl zlepšit spolupráci a podpořit poválečnou obnovu lesů. Byly jimi Výbor pro dřevo UNECE, později přejmenovaný na Výbor pro lesnictví a lesnický průmysl (COFFI) a Evropská komise pro lesní hospodářství (EFC) Potravinové a zemědělské organizace Spojených národů (FAO).

tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

FSC ČR

FSC ČR

11.9.2017 14:57
Dobrý den,

oproti tvrzení v tomto článku byly na konferenci jasně vysvětleny důvody firmy IKEA, proč si vybrala systém FSC jakožto ten systém, který odpovídá jejich strategii pro „Více udržitelné zdroje“. Nicméně kvůli pravidlům konference, které respektujeme, nemůžeme sdělit více podrobností.

Navzdory skutečnostem v článku zazněla další jasná prohlášení od mnoha účastníků (jak tuzemských, tak zahraničních), že poptávka po dřevě, které pocházejí z certifikovaných lesů FSC, roste. FSC toto vítá a zároveň to zpochybňuje některé negativní zprávy o FSC, které se v letním období objevily v některých českých mediích. Vyslán byl tak vzkaz majitelům lesů a lesníkům, aby důkladně zvážili certifikaci FSC.

FSC mělo na této konferenci UNECE za účasti vlastníků lesů a lesních hospodářů příležitost vyvrátit některé mýty o praktických aspektech a přínosu certifikace FSC. Pokud máte zájem dozvědět se více, neváhejte kontaktovat organizaci FSC ČR.

Email: info@czechfsc.cz
Web: http://www.czechfsc.cz

Děkujeme,
FSC ČR
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist