https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/lesy-cr-cini-opatreni-proti-suchu-vodni-kanaly-v-obore-soutok-zaplni-voda-z-novych-mlynu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Lesy ČR: Lesy ČR činí opatření proti suchu: Vodní kanály v oboře Soutok zaplní voda z Nových Mlýnů

28. března 2017 | Lesy ČR
Autor: Eva Jouklová, tel: 725 257 900
Vodní bilanci v lužních lesích obory Soutok na Břeclavsku dnes vylepší voda z Novomlýnských nádrží. Lesy ČR, které oboru spravují, se dohodly s Povodím Moravy, takže se v úterý 28. března ráno začal upouštět sedminásobek obvyklého množství vody vytékající z Nových Mlýnů. Kolem poledne se zaplní tůně, slepá ramena i vodní kanály v oboře, kde kromě jelení, dančí a černé zvěře žijí také na vodě závislí živočichové a rostliny.

Vylepšení vodní bilance v lužních lesích nedaleko Břeclavi nepomohla ani letošní zima s větším množstvím sněhu než v minulých letech. Proto se vodohospodáři dohodli s lesníky na upouštění nádrže Nové Mlýny. Obdobný krok udělali naposledy před 19 lety.

„V celé oblasti Soutoku poklesla hladina spodních vod, takže se snižuje vitalita a odolnost cenných lužních lesů. Proto je nezbytné vodu doplnit,“ vysvětlil žádost Lesů ČR Miroslav Svoboda, ředitel lesního závodu Židlochovice. Opatření významně prospěje vodnímu režimu na Soutoku a zamezí suchu, s nímž se lesníci potýkají. „Zaplní se kanály, ale předpokládáme, že půda během několika dní veškerou vodu pojme,“ dodal Svoboda. Podle jeho slov bylo třeba upustit vodu z nádrží do konce března, než na hladině zahnízdí vodní ptactvo. Největší obora v České republice se rozprostírá na 4 232 hektarech mezi řekami Morava a Dyje severně nad jejich soutokem. Celkem 3 395 hektarů pokrývají lesy. O realizaci opatření proti suchu byly informovány vodoprávní úřady, Moravský rybářský svaz i obce s rozšířenou působností.
Eva Jouklová, tel: 725 257 900 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist