https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/letni-cislo-zpravodaje-mzp-zve-na-vylety-do-naturovych-oblasti-narodnich-parku-a-k-rodinnym-aktivitam-v-prirode-zaostri-i
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Letní číslo Zpravodaje MŽP zve na výlety do naturových oblastí, národních parků a k rodinným aktivitám v přírodě. Zaostří i na invazní druhy a kůrovcovou kalamitu

28. června 2018 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 944, 267 122 534
Nejnovější číslo elektronického Zpravodaje Ministerstva životního prostředí zaměřujeme na naši přírodu, a to především na tu, kterou najdeme třeba hned za dveřmi. Průvodcem nám při tom může být film Planeta Česko režiséra Mariána Poláka, který nám poskytl velký rozhovor.

Česká republika má díky své poloze široké spektrum přírodních podmínek a tím i druhů rostlin a živočichů, některých vyloženě unikátních v rámci celé Evropy. Ty chráníme podle jejich výjimečnosti; nejvyšším stupněm ochrany je národní park, ale také systém NATURA 2000. Do těchto lokalit vás Zpravodaj právě zve. Kdy jindy, než o prázdninách je čas zpomalit i šance prožít třeba s celou rodinou něco zajímavého a ověřit si, že na dobrodružství v chráněných územích se prostě nezapomíná? Podnětem k novým aktivitám pro rodiny s dětmi mohou být i webové stránky Minuty z přírody, kde se objevuje každý týden nová nabídka na poznávání přírody hravou a nevšední formou. Fakt, že si ale nemůžeme dělat, co chceme, připomene Desatero na návštěvě u Matky přírody. Na druhou stranu možnost přetvořit vaši zahradu, třeba ve zcela přírodním duchu, je jen na vás. Inspiraci najdete ve článku o přírodní zahradě a o všem, co do ní patří a co ji pomáhá dělat pestrou a zdravou.

Nejnovější číslo Zpravodaje zmiňuje i stinné stránky ochrany naší přírody. Například nárůst člověkem zavlečených, nepůvodních druhů rostlin i živočichů, tedy těch, kteří se neohroženě šíří a „domácím“ vyloženě škodí, či je přímo likvidují. Invazní druhy, které způsobují i významné hospodářské škody, se snaží komplexně řešit i Evropská unie.

Jinou aktuální invazi, která se odehrává v lesích ČR, způsobil rozmnožený kůrovec. Pomohla mu klimatická změna a z ní vyplývající extrémně vhodné podmínky pro jeho nárůst, majoritní podíl nepůvodních porostů monokulturních a rychle rostoucích dřevin a neprozíravé zásahy ve jménu co nejlepší těžby. Vypořádat se s tím vším bude teď vyloženě lesnický oříšek.

Před námi jsou prázdniny, užijte si je v české přírodě a dejte nám vědět, kde vám v ní bylo nejlíp.

Zpravodaj MŽP 2/2018 k prolistování: https://www.mzp.cz/cz/zpravodaj_cerven_2018
Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 944, 267 122 534 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist