Lukáš Pololáník "> Léto je sezónou LPG láhví. Na co dbát při jejich používání a skladování? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/leto-je-sezonou-lpg-lahvi.na-co-dbat-pri-jejich-pouzivani-a-skladovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká asociace LPG: Léto je sezónou LPG láhví. Na co dbát při jejich používání a skladování?

30. května 2023 | Česká asociace LPG
Autor: Lukáš Pololáník

LPG láhve jsou nezbytnými pomocníky při mnoha oblíbených letních aktivitách. Využívají je karavanisté, poslouží v kempu, napájejí plynové grily a slouží jako zdroj energie pro vaření i vytápění chat. Na co si dát pozor při nákupu a jak se o plynové láhve starat? A víte, proč LPG láhve nikdy neplnit na čerpačkách?

Léto je za rohem, a to znamená čas na víkendy i dovolené na chalupě, turistika a kempování, výlety karavanem či zahradní grilovačky. Při všech těchto oblíbených sezónních aktivitách bývají praktickými pomocníky LPG láhve. Ty slouží jako zdroj energie na chatách či chalupách i v karavanech a pohánějí kempingové vařiče i moderní a výkonné plynové grily. Pro kempingové vařiče se nejčastěji používají malé dvoukilogramové plynové láhve, v karavanech a na chatách se nejlépe uplatní láhve desetikilové. Ty se často používají i do zahradních grilů, u nich se ovšem nabízí i praktičtější varianta lehčích pětikilogramových láhví. Lépe se s nimi totiž manipuluje a objem vydrží klidně celou sezonu, obzvláště, jde-li o láhev plněnou čistým propanem, který je výhřevnější než směs propanu a butanu.

LPG láhve jsou praktickým pomocníkem, který je při správné manipulaci a údržbě zcela bezpečný. K dostání jsou na čerpacích stanicích, v hobbymarketech, u lokálních dodavatelů či obchodníků s domácími potřebami. Objevují se dokonce už i první e-shopy, kde si lze objednat doručení LPG láhve až domů, a to dokonce i expresně.

Kontrolujte pečeť, stav láhve i datum tlakové zkoušky

Při nákupu je vždy důležité pečlivě dbát na spolehlivost prodejce či distributora a ověřit si dobrý stav prodávaných láhví. Každá láhev musí mít ventil zapečetěný plombou, případně fólií. Díky tomu poznáte, že ji před vámi nikdo nepoužíval, že byla řádně naplněna kvalitním dodavatelem a před expedicí prošla kontrolou. Zkontrolujte i datum poslední tlakové zkoušky, které by mělo být vyraženo na límci láhve a někdy se značí i nástřikem na jejím vrcholu. Datum poslední zkoušky by nemělo být starší než 15 let, což je značeno nápisem „P15Y“. Pokud tento údaj na těle láhve nenajdete, poslední zkouška láhve by neměla proběhnout před více než 10 lety. „Důležitým ukazatelem je zároveň i fyzický stav láhve. Rozhodně si neberte láhve zrezlé, promáčklé nebo s poškozeným límcem,“ radí Ivan Indráček, výkonný předseda České asociace LPG, a pro podrobnější informace ohledně zacházení s LPG láhvemi doporučuje web Bezpecnelahve.cz provozovaný asociací.

Jak na skladování a údržbu?

Co se skladování týče, LPG láhve je potřeba uskladnit vždy ve stojaté poloze, ve větraných prostorech, mimo přímé slunce a zdroje tepla, ideálně mimo obytné prostory a ne pod úrovní terénu, tedy třeba v suterénních sklepech. Při připojování láhve ke spotřebiči postupujte dle doporučení výrobce spotřebiče nebo podle produktového štítku, kterým osvědčení dodavatelé láhve opatřují. Před připojením odšroubujte bezpečnostní plastovou krytku a také zkontrolujte, zda je v pořádku těsnění. Pozor na to, že převlečná matice, kterou našroubujete na ventil láhve místo plastové krytky, má opačný závit. Odborníci také doporučují jednou za 5 let vyměnit plynovou hadici a jednou za 10 let pak regulátor tlaku plynu, který se připojuje na kohout tlakové lahve. Průběžně kontrolujte těsnost všech spojů, pomůže vám s tím pěnotvorný roztok nebo i obyčejná mýdlová voda.

Plnění na čerpačkách je trestné. A nebezpečným hazardem

Poměrně rozšířeným nešvarem je u uživatelů plynových láhví jejich plnění na čerpacích stanicích LPG pro automobily. To je však zákonem zakázáno, navíc se tak vystavujete velkému riziku, že láhev přeplníte. „Každá plynová láhev musí mít takzvaný odpařovací prostor odpovídající dvaceti procentům objemu. Touto bezpečnostní rezervou je eliminován tlak vznikající při tepelné roztažnosti propan-butanu. V případě přeplnění je tento prostor menší a s rostoucí okolní teplotou je tedy láhev více natlakovaná,“ varuje Ivan Indráček s tím, že z přetlakované láhve může plyn unikat a způsobit požár. Doporučuje proto měnit prázdné láhve za láhve odborně naplněné dodavatelem.

Kompozitní láhve jsou ještě bezpečnější a praktičtější, ovšem drahé

Pokud si potrpíte na inovace, lze v současné době kromě klasických ocelových LPG láhví narazit již i na láhve kompozitní. Materiál kompozitu u LPG láhví je v podstatě něco jako laminát, respektive skelná vlákna nasycená pryskyřicí. Z obdobného materiálu byla v Česku vyvinuta také například palivová nádrž pro pohon satelitu na oběžné dráze. Kompozitní láhve jsou nejen lehčí, nekorodují a lze je skladovat naležato, ale především nehrozí jejich exploze, pokud by se dostaly k ohni. V případě požáru se totiž materiál vytaví a plyn vyhoří. Každá láhev rovněž obsahuje speciální ventil, který zajišťuje její rychlé uzavření v případě prasknutí plynové hadice. Nevýhodou je u kompozitových láhví cena. Náklady na jednu láhev se pohybují v řádech tisíců korun, což tak například u karavanistů, kteří zpravidla potřebují láhve dvě, znamená poměrně značnou investici. Ovšem vzhledem k tomu, jaký rozmach karavaning v tuzemsku v posledních letech zažívá, se již lze na trhu setkat i se službou pronájmu kompozitních láhví, u nichž vedle symbolického poplatku za pronájem karavanisté platí již jen cenu samotného plynu.

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist