https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/letosek-bude-rokem-frantiska-kavana
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Letošek bude rokem Františka Kavána

3. února 2016 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Krkonošské muzeum Správy KRNAP v Jilemnici si v letošním roce připomene významná výročí víchovského rodáka, malíře Františka Kavána. Slavit budeme 150 let od jeho narození, 75. výročí úmrtí a 60 let Kavánovy galerie v jilemnickém muzeu.

Naší nejvýznamnější akcí bude výstava jeho obrazů, kterou zahájíme 18. března. Návštěvníci ji budou moci vidět do konce května. Po jejím ukončení bude putovat do Prahy a následně ještě do Jičína.

U příležitosti letošních výročí vydáme edici velkoformátových pohlednic Kavánových obrazů s krkonošskými motivy, nástěnný kalendář a knihu František Kaván - život a dílo (výběr z korespondence).

Významný český malíř - krajinář František Kaván se narodil 10. září 1866 ve Víchovské Lhotě u Jilemnice ( † 16. prosince 1941, Libuň). Malbu studoval na pražské Akademii v krajinářském ateliéru u Julia Mařáka. Ten vytušil jeho výjimečný talent a ke studiu jej přijal bez zkoušky. Jeho dílo je významně spjaté s rodným krajem. Maloval především Krkonoše, také Českomoravskou vrchovinu a Železné hory. Historici umění řadí Kavána spolu s Otakarem Lebedou a Antonínem Slavíčkem mezi nejvýznamnější české krajináře.
Radek Drahný, tel: 737 209 900 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist