https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/lex-oze-ii-udelali-jsme-zasadni-krok-k-udrzitelne-a-dostupne-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: LEX OZE II: Udělali jsme zásadní krok k udržitelné a dostupné energii

22. června 2023 | STAN
Vláda dnes schválila novelu energetického zákona, známou také jako LEX OZE II, z pera Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Zásadní změnou, kterou tato novela přinese, je zavedení konceptu komunitní energetiky do české energetické legislativy. Díky tomu bude možné vzájemně sdílet energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů. Hnutí STAN tak naplňuje své programové priority a pomáhá obcím a komunitám snižovat ceny energií a posilovat energetickou soběstačnost.

„Dnešní rozhodnutí vlády výrazně pomůže s modernizací české energetiky. Komunitní energetika přinese výraznou změnu celého systému české energetiky, a právě proto jsme udělali maximum pro to, aby schválená novela energetického zákona umožnila vznik systému, který bude funkční a přinese všechna pozitiva v čele se snížením výdajů za energie a posílením energetické nezávislosti,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) a dodává: „Do vzniku novely jsme zapojili co nejširší veřejnost od expertů z nevládních organizací, přes distributory až po Energetický regulační úřad či provozovatele přenosové soustavy ČEPS. Výsledná podoba představuje funkční, a hlavně stabilní model budoucího fungování komunitní energetiky u nás.“

Zakotvení konceptu komunitní energetiky s sebou přinese mnoho výhod nejen pro energetická společenství, ale pro republiku jako takovou. „Naším cílem je dělat vše proto, aby Česko bylo bezpečnou a soběstačnou zemí. Nová energetická koncepce bude hrát klíčovou roli v našem úsilí o nezávislost a zabezpečení naší země. Díky tomuto zákonu budeme schopni zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů, což přinese nejen ekologické, ale také zdravotní výhody pro naše občany. Budeme mít možnost snížit naši závislost na fosilních palivech a přispět k boji proti klimatickým změnám,“ okomentoval schválení novely ministr vnitra Vít Rakušan.

„Osobně tuto novelu považuji za revoluční návrh, který posune Česko k moderním zemím. Komunitní energetika přináší širokou škálu výhod. Například se díky ní mohou snížit výdaje na energie pro jednotlivce i celé domácnosti, protože zpřístupní energii z obnovitelných zdrojů širší veřejnosti. Zároveň tím posílíme jejich energetickou nezávislost, neboť komunitní energetika poskytuje jednotlivcům kontrolu nad jejich vlastními energetickými zdroji a snižuje závislost na externích dodavatelích. Je také nutné nepolevovat v nutných investicích do přenosových a distribučních soustav,“ popsal další výhody komunitní energetiky 1. místopředseda hnutí STAN Lukáš Vlček.

Principem komunitní energetiky bude sdílení vlastní vyrobené elektřiny. Sdílení bude možné přes dva základní instituty: aktivní zákazník a energetické společenství. Institut aktivního zákazníka umožní, aby každý mohl svou vyrobenou elektřinu sdílet v jiném tzv. předávacím místě. Například, že energii vyrobenou na chatě může spotřebovávat ve svém bytě. Takových míst bude každý moci mít až deset, takže je bude moci využívat i širší rodina, úřady na obcích nebo třeba firma s více pobočkami. Druhým institutem bude energetické společenství. V rámci něho budou vznikat skupiny sdílení, kde se do jedné skupiny bude moci zapojit až 1 000 členů, kteří si budou moci energii posílat na území až tří obcí s rozšířenou působností nebo na území hlavního města Prahy. Pro vznik společenství bude třeba založit právnickou osobu, družstvo nebo spolek a poté se zaregistrovat u Energetického regulačního úřadu.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist