https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/liberecky-kraj-pri-zameru-koupit-akcie-autobusoveho-dopravce-nepochybil-rozhodnutim-to-potvrdil-krajsky-soud-v-brne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Liberecký kraj při záměru koupit akcie autobusového dopravce nepochybil, rozhodnutím to potvrdil Krajský soud v Brně

28. května 2020 | Liberecký kraj
Autor: Andrea Fulková, tel: 485 226 332, 739 541 549
V roce 2017 rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), že Liberecký kraj nesmí nakoupit akcie dopravců napřímo bez vyhlášení veřejné zakázky. Podáním správní žaloby se Liberecký kraj proto předloni obrátil na Krajský soud v Brně. Ten 27. května rozhodl, že se ÚOHS musí zabývat nákupem akcií znovu.

„Rozhodnutí Krajského soudu v Brně vítám. Znamená to, že antimonopolní úřad jednoznačně pochybil v posuzování našeho záměru zakoupit akcie dopravní společnosti a tím mít stoprocentní kontrolu nad penězi, kterými krajskou dopravu dotujeme,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Liberecký kraj podal správní žalobu ke Krajskému soudu v Brně 21. srpna 2018. Reagoval tak na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v záležitosti majetkové účasti kraje ve společnosti zajišťující autobusovou dopravu.

„Žalobu zpracovali odborníci, jelikož se jednalo o zásadní otázku s dopadem na vztahy mezi samosprávami a obchodními společnostmi. Jsem rád, že nám brněnský soud dal za pravdu a v podstatě sděluje, že jsme při záměru nakoupit akcie společnosti ČSAD Liberec nepostupovali nezákonně,“ doplnil Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

„Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dlouhodobě ztěžuje naši snahu založit vlastního poskytovatele dopravních služeb. Všechny kroky, které v čele s jeho předsedou Petrem Rafajem učinil, měly zřejmě jediný cíl, a to na již tak úzkém trhu autobusových dopravců v České republice zvýhodnit pouze jednoho z nich. Žádám proto okamžité odstoupení pana Rafaje z funkce,“ řekl hejtman Půta.

Liberecký kraj investuje do zajištění autobusové dopravy ročně přes 300 milionů. Nákupem akcií společnosti ČSAD Liberec kraj usiloval o založení vlastního dopravce, která by autobusovou dopravu v regionu zajišťoval.
Andrea Fulková, tel: 485 226 332, 739 541 549
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist