Filip Trdla "> Liberecký kraj se rozhodl zasmluvnit tradiční nostalgické jízdy na železnici. Volnočasová sdružení se dočkají stabilního financování - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/liberecky-kraj-se-rozhodl-zasmluvnit-tradicni-nostalgicke-jizdy-na-zeleznici.volnocasova-sdruzeni-se-dockaji-stabilniho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Liberecký kraj se rozhodl zasmluvnit tradiční nostalgické jízdy na železnici. Volnočasová sdružení se dočkají stabilního financování

8. března 2023 | Liberecký kraj
Autor: Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419
Krajští radní na svém včerejším jednání odsouhlasili záměr uzavřít víceletou smlouvu, na základě které bude z krajského rozpočtu financován provoz nostalgických vlaků v Kořenově, Turnově, Martinicích v Krkonoších a dalších místech.

Smlouva by měla platit do konce turistické sezony roku 2028. Obyvatelé i návštěvníci Libereckého kraje se tak budou moci i v dalších letech těšit z ozubnicových vlaků na nejstrmější české trati mezi Tanvaldem a Kořenovem nebo se svézt starými soupravami po mostech přes Jizeru na martinické lokálce v Krkonoších. Pokračovat budou letní parní vlaky Českým rájem, mikulášské jízdy i další příležitostné akce.

Dosud převážně volnočasová sdružení aktivních občanů, která jízdy ve svém okolí dlouhodobě organizují a o historická vozidla pečují, nově získají stabilní financování. To jim umožní lepší plánování provozu, opravy techniky a další rozvoj po všech stránkách náročné organizace všech činností. Cestování starými vlaky bývá tradičně doplňováno i o bohatý doprovodný program vhodný pro rodiny s dětmi. Živý provoz napomůže lepší prezentaci a dostupnosti nejnavštěvovanějších kulturních a přírodních památek Libereckého kraje. Mezi ně patří i kořenovská ozubnicová železnice nebo nádraží v Martinicích v Krkonoších, na kterém stále zůstávají v provozu stará mechanická návěstidla se sklopnými rameny ovládaná na dálku drátovody.

Kraj má zájem o dlouhodobé zapojení nostalgických vlaků do dopravní obslužnosti svého území včetně jejich využití pro kapacitní posílení pravidelných spojů. V letošním rozpočtu má Liberecký kraj na nostalgické aktivity vyčleněno celkem 6,5 milionu korun. Rozsah aktivit v dalších letech bude záviset na zájmu cestujících o nabízené služby.

„Financováním provozu vybraných nostalgických vlaků a jejich začleněním do dopravní obslužnosti kraje chceme nejen oživit historii, ale také podpořit cestovní ruch a rozvoj v hospodářsky slabších regionech. Vnímám to také jako symbolické ocenění práce aktivních členů místních spolků, kteří se výrazně podílejí na připomínání historie železniční dopravy,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„V regionu máme na tři desítky různých aktivit a spolků věnujících se nostalgické železniční dopravě. Chceme, aby se jednotlivé aktivity vzájemně doplňovaly a nebyly si konkurencí. V souladu se zpracovanou Koncepcí turistické dopravy rozhodl kraj o zasmluvnění prioritních nostalgických aktivit, které jsou založené na vzájemné spolupráci dotčených spolků,“ dodal Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.

Rada kraje na svém včerejším jednání souhlasila s návrhem dalšího postupu ve věci provozu turistických vlaků, a to uzavřením šestileté smlouvy o veřejných službách v přepravě cestujících ve veřejném zájmu se společností Zubačka provoz s.r.o. Na základě spolupráce dotčených spolků bude touto smlouvou zajištěn provoz nostalgických vlaků v oblastech Kořenov – Zubačka, Turnov, Martinice v Krkonoších a dalších jednotlivých akcí.
Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist