https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/liberecky-krajsky-inspiraton-predstavi-moderni-energeticka-reseni-pro-mesta-a-obce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Liberecký krajský Inspiraton představí moderní energetická řešení pro města a obce

20. května 2024 | Liberecký kraj
Pod záštitou hejtmana Martina Půty se v prostorách Libereckého podnikatelského inkubátoru Lipo.ink uskuteční Liberecký krajský Inspiraton. Své si v programu najdou především starostové a další zástupci měst a obcí, kteří řeší aktuální a mnohdy palčivé energetické otázky. Kromě odborných přednášek jsou v plánu i dva kulaté stoly. První z nich se zaměří na téma komunitní energetiky, druhý pak přinese praktická řešení v úsporách energie.

Dveře Lipo.ink se ve středu 22. května otevírají krátce před desátou. Po úvodu hejtmana Martina Půty a radního Jiřího Ulvra začne program představením aktuální situace v Libereckém kraji. Co je na kraji nového a jaké projekty se chystají v nejbližší době k realizaci, prozradí náměstek hejtmana Zbyněk Miklík.

Jeden ze zajímavých bodů programu přinese bezesporu statutární město Liberec, jediný zástupce Česka v nové Misi EU „100 klimaticky neutrálních a chytrých měst do roku 2030“. Hlavním cílem této mise je podpořit vybraný počet evropských měst v úsilí stát se postupně klimaticky neutrálními. Liberec má po dvou letech intenzivní práce velmi slibně nakročeno. Co to konkrétně znamená prozradí náměstek pro energetiku a Smart City Vojtěch Prachař. Další žhavé téma přiveze na Liberecký Inspiraton Jan Bakule z Unie komunitní energetiky. Přítomní se od něj dozví, jak zakládat energetická společenství a jaké nástrahy se skrývají v nové legislativě s tímto tématem spjaté.

Závěrečná část pak bude patřit diskuzím u kulatých stolů. První se zaměří na již zmíněná energetická společenství. Dotkne se témat silných a slabých stránek komunitní (sdílené) energetiky, role obcí a dalších subjektů při zakládání energetických společenství a neopomene ani aktuální legislativní novinky, včetně Lex OZE III.

Druhý kulatý stůl pak bude věnován praktickým řešením v oblasti úspor energie a technologiím obnovitelných zdrojů. Obě diskuse budou vedeny za účasti facilitátorů a odborníků, kteří nabídnou hlubší vhled do problematiky.

„Liberecký Inspiraton je součástí širší iniciativy, kterou nazýváme Platforma moderní energetiky. Díky ní se nám daří do regionu přinášet oborové trendy, propojovat politiky, odborníky a další zainteresované subjekty, a tím zlepšovat naši energetickou situaci,“ říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Účast na Libereckém Inspiratonu je bezplatná, registrace je možná na emailu registrace@zdravamesta.cz. Akci organizují Liberecký kraj a jeho Agentura regionálního rozvoje, asociace Národní síť Zdravých měst a jeho lokální člen Zdravý Liberecký kraj.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist