https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/lidovci-a-starostove-chceme-nove-technologie-a-decentralizovanou-energetiku-komentar-k-ekonomickym-prioritam-jejich-koalice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Lidovci a Starostové: Chceme nové technologie a decentralizovanou energetiku. Komentář k ekonomickým prioritám jejich koalice

21. června 2017 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
"Chceme být konkurenceschopní v nových technologiích (chytrá auta, decentralizovaná energetika), upravíme legislativu a zajistíme potřebnou infrastrukturu," říká mimo jiné souhrn ekonomických priority KDU-ČSL a Starostů pro nadcházející parlamentní volby. Tato volební koalice včera jej zveřejnila večer [1].

Hnutí DUHA trvale podporuje strategickou proměnu ekonomiky, která využije nové, úsporné a čistší technologie a decentralizovanou energetiku. V České republice zatím chybí zákonem daná rozumná podpora výstavby obecních a občanských větrných elektráren a stále zde není dostatečně stabilní prostředí pro rozvoj střešních solárních elektráren. Přitom podle nedávné ekonomické studie - zadané firmami z oblasti obnovitelných zdrojů, odboráři ze sektoru energetiky a ekologickými organizacemi - by rozumná podpora větrných elektráren znamenala výhledově vytvoření téměř stejného počtu stabilních pracovních míst, jako poskytuje české pivovarnictví [2] a pomohla strojírenskému i stavebnímu průmyslu a také rozvoji venkova.

Hnutí DUHA vítá rovněž návrh Lidovců a Starostů na zřízení Českého národního fondu budoucnosti "kam soustředíme zisky a daňové výnosy z těžby nerostného bohatství ČR (lithium, wolfram, měď, uran, uhlí, štěrkopísky atd.) po vzoru Norského státního fondu." [1]

S nerostným bohatstvím stát zatím opravdu nakládá velmi nešetrně. Například hnědé uhlí přináší obří zisky těžařům, které nezřídka končí v daňových rájích, a stát za svůj majetek získává formou poplatku z vytěženého nerostu pouhá 3 % tržní ceny [3]. Kromě zřízení a správného nastavení fondu bude nutné i zásadní zvýšení poplatku, aby jej bylo čím plnit.

Hnutí DUHA v tuto chvíli nehodnotí komplexnost programu. Předpokládáme, že lidovci a starostové kompletní program s konkrétními návrhy ještě zveřejní a navrhnou i řešení pro recyklaci odpadů, vyčištění ovzduší či ochranu divoké přírody i zdravé, stabilní krajiny.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Lidovci a Starostové mají pravdu, že potřebujeme zlepšit zákony a připravit lepší podmínky pro decentralizovanou energetiku, aby naše ekonomika byla konkurenceschopná. Neobejde se to ovšem bez rozumné finanční podpory, která se nám vrátí díky novým pracovním místům, technologickému rozvoji a lepšímu prostředí pro život. Uhozením hřebíčku na hlavičku je i návrh, aby se stát nadále nenechal okrádat uhlobarony a výnosy z těžby byly využívány ku prospěchu všech."


Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] https://www.lidovcistarostove.cz/ekonomika-a-hospodarska-politika (stažení je možné po zadání jména a e-mailu)
[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/vetrna-energetika-nejmene-2-426-trvalych-pracovnich-mist-jiz-v-pristi-dekade
[3] http://www.greenpeace.org/czech/cz/press/Vlada-bude-dal-davat-statni-uhli-za-hubicku/
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist