https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/lidovci-chteji-podporit-obnovu-lesu-i-agrolesnictvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Lidovci chtějí podpořit obnovu lesů i agrolesnictví

17. června 2021 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
Kvůli kůrovcové kalamitě došlo v naší republice k velkým zásahům do lesních porostů. Zásadní vliv mělo také stále se zvětšující sucho. Lidovci proto chtějí podpořit vlastníky v zalesňování krajiny odolnými smíšenými lesy. Chtějí, aby se stát podílel na kompenzaci vzniklých škod. Podporují také agrolesnictví a mimoprodukční funkce lesa.

„Pro záchranu našich lesů musíme přijít s řešením co nejdříve, není na co čekat. Musíme zvýšit počet stromů, které budou udržovat více vody v krajině. Krychlový metr nezhutněné lesní půdy má schopnost nasáknout až 350 litrů vody. Podpora musí být směřována na výsadbu smíšených lesů, cílené a nikoliv plošné kácení, následnou péči a kompenzace ztrát. Chceme pomoci odpovědným soukromým vlastníkům,” uvedl místopředseda KDU-ČSL pro životní prostředí Petr Hladík.

Lidovci však neřeší jen podporu soukromých vlastníků lesů, ale své plány mají i se státními lesy. „Státní lesy nejsou továrna na dřevo. Chceme proto výrazně podpořit mimoprodukční funkci těchto lesů. Mají sloužit osvětě, rekreaci a být zázemím pestré biodiverzity. Obrovský význam mají lesy poblíž měst nebo přímo ve městech. Hektar lesního porostu zadrží ročně 30-70 tun prachových částic. Prioritou ve státních lesích nemůže být okamžitý zisk, ale jeho ekologická funkce. Stát musí jít příkladem. Budoucí zisky ze státních lesů musí přispívat k obnově lesních ekosystémů a ochraně vody,” doplnil Hladík.

Lesnický fond chtějí lidovci zachovat a dále rozvíjet. Nově však přichází také s podporou agrolesnictví. „Chceme propojit zemědělství s výsadbou lesů. Agrolesnické systémy najdeme v rámci zemí EU na 3,6 procentech z celkové rozlohy zemědělské půdy, zatímco v ČR je to pouze 1,3 procenta,” dodal Hladík.

KDU-ČSL chce také podpořit ty, kteří mají k přírodě nejblíže, ať už jsou to různé lesnické a ochranářské spolky, včelaři, myslivci nebo konkrétní soukromí vlastníci.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist