Lucie Ješátková "> Lidovci darovali 2,1 tuny trvanlivých potravin včetně ministerského medu pro potravinovou banku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/lidovci-darovali-2-1-tuny-trvanlivych-potravin-vcetne-ministerskeho-medu-pro-potravinovou-banku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Lidovci darovali 2,1 tuny trvanlivých potravin včetně ministerského medu pro potravinovou banku

23. dubna 2022 | KDU-ČSL
Autor: Lucie Ješátková, tel: 730 575 148
Celorepubliková akce Sbírka potravin probíhá 23. dubna 2022 a je organizovaná Českou federací potravinových bank. Do této akce se zapojili i lidovci na celostátním sjezdu KDU-ČSL v Ostravě. Delegáti a účastníci sjezdu přinesli hlavně trvanlivé potraviny jako jsou těstoviny, mouky, rýže či ovocné přesnídávky o celkové hmotnosti 2,1 tuny. Matky samoživitelky, děti i senioři, kteří budou příjemci této sbírky, budou moci ochutnat například také med ministra zemědělství Zdeňka Nekuly či jablečný mošt od poslanců zemědělského výboru.

Lidovečtí ministři Anna Hubáčková a Zdeněk Nekula při této příležitosti představili také novou iniciativu, jejímž cílem je omezit plýtvání potravinami a pomoci lidem v nouzi. Deklarace vznikla společně se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR a Českou federací potravinových bank.

Představitelé KDU-ČSL hrají v podpoře systému potravinových bank zásadní roli. Marian Jurečka ještě jako ministr zemědělství prosadil systémovou podporu obsahující povinné darování neprodaných potravin z obchodních řetězců, které by se jinak vyhodily. „Jako ministr zemědělství jsem nesnášel, když jsem viděl, jak se plýtvalo jídlem, protože mělo poškozený obal nebo jen nenašlo své zákazníky. Jsem rád, že se síť potravinových bank tak rozrostla a funguje,” uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) s tím, že by rád poděkoval všem lidem z potravinových bank i všem dárcům.

Až do roku 2016 potravinové banky existovaly jen v malém měřítku. Změna nastala až za ministra zemědělství Mariana Jurečky. Prosadil poslanecký návrh, který pomohl snížit plýtvání neprodaných potravin, dohodl s ministerstvem financí zrušení odvodu DPH z darovaných potravin a umožnil budování profesionálních potravinových bank v každém kraji. Na svém resortu také vyčlenil dotační titul 60 mil. korun, který pomohl budovat profesionální infrastrukturu po celé zemi.

Supermarkety dostaly povinnost darovat potraviny a zboží přednostně potravinovým bankám. Do té doby obchody špatné zboží vyhazovaly do kontejnerů nebo dávaly do zoologických zahrad. Tento zákon byl dokonce napaden u Ústavního soudu skupinou senátorů v čele s Ivo Valentou (za Soukromníky) s návrhem na zrušení povinnosti, kterou považuje za nucený dar nebo specifickou potravinovou daň.

Podle rozhodnutí Ústavního soudu ale nešlo o protiústavní zásah do vlastnických práv ani do práva podnikat. Soud opatření označil za součást mezinárodních snah omezit plýtvání potravinami, snížit produkci odpadu, chránit životní prostředí a pomáhat sociálně slabým. Díky tomu mohly potravinové banky až do vypuknutí Covidu pomoci 120 tisícům lidí. Dnes je už toto číslo více než dvojnásobné a celkový objem pomoci překročil více než 250 milionů korun a možná i více.

Za účelem snížit plýtvání potravin vznikla také nová iniciativa s názvem Místo plýtvání potravinami společně podpoříme lidi v nouzi, kterou realizují resorty životního prostředí a zemědělství ve spolupráci s potravinovými bankami. Jejím cílem je snižování plýtvání potravin i dalšího nepotravinářského zboží, a to v celém řetězci od zemědělství, přes výrobu, distribuci až po spotřebu v gastronomickém průmyslu či domácnostech.

„Plýtvání potravinami se týká každého z nás a všichni s ním můžeme něco udělat. Ať už jako jednotlivci, domácnosti, firmy nebo státní správa. Ročně u nás každý spotřebuje zhruba 800 kilogramů potravin, z toho desetinu, tedy 80 kilogramů, vyhodíme. Jsem proto rád, že jsme se spolu s ministerstvem životního prostředí, Svazem obchodu a cestovního ruchu a Českou federací potravinových bank dohodli na společné aktivitě a podpisu deklarace. Zavazujeme se tím k systematické spolupráci, koordinovanému vzdělávání obyvatel ČR a další podpoře potravinových bank, abychom minimalizovali plýtvání jídlem a šetřili tak suroviny, lidskou práci i přírodu,” uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

„V České republice se každý rok zbytečně vyhodí statisíce tun potravin, přičemž poptávka po potravinách pro lidi v nouzi stále stoupá i z humanitárních důvodů. Mám proto velkou radost, že budeme ve spolupráci s ministerstvem zemědělství pracovat na tom, abychom co nejvíce snížili plýtvání potravinami díky podpoře a rozvoji činnosti potravinových bank nebo také spoluprací s výrobci, dodavateli či restauracemi. Ministerstvo životního prostředí považuje snižování plýtvání potravinami za jednu ze svých priorit. Důkazem toho jsou třeba dotace na potravinové banky z Operačního programu Životní prostředí (na vybudování nebo rozšíření jejich infrastruktury) nebo nedávné otevření nového logistického centra, které bude sloužit jako hlavní sklad potravinové pomoci pro celou Českou republiku,“ vysvětluje ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Znění celé deklarace najdete zde: https://www.kdu.cz/getattachment/Aktualne/Zpravy/Lidovci-darovali-2-1-tuny-trvanlivych-potravin-vce/Misto-plytvani-potravinami-spolecne-podporime-lidi-v-nouzi-(1).pdf.aspx?lang=cs-CZ
Lucie Ješátková, tel: 730 575 148
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist