https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/lidovci-maji-vyhrady-k-lex-dukovany-upozornuji-na-bezpecnosti-rizika-ze-strany-ruska-a-ciny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Lidovci mají výhrady k lex Dukovany, upozorňují na bezpečností rizika ze strany Ruska a Číny

26. listopadu 2020 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
Lidovci opakovaně upozorňují na bezpečnostní rizika v souvislosti s tendrem na výstavbu jádra v Dukovanech. Bezpečnostní hrozbu podle nich představují firmy z Ruska a Číny, které se o zakázku ucházejí. „Kolega Jan Bartošek předkládal pozměňovací návrh, který by tuto část rizik eliminoval. Dále také upozorňujeme na velmi velkorysou finanční záruku ze strany státu. Jiné zdroje takovýchto záruk nebudou požívat,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Stát by se také neměl vzdávat prostřednictvím Parlamentu České republiky kontroly nad tím, jakým způsobem tato podpora bude v budoucnu poskytována ani jak bude posuzován adekvátní zisk. „Jsou to poměrně jasná rizika, která dopadají na daňového poplatníka a občana v České republice. Navrhujeme řešení tak, aby občané na to nedoplatily z hlediska bezpečnostního, geopolitického, ale také z hlediska ekonomického. Poslanci mají do zákona vložit jasné záruky, kdo bude dodavatelem technologie,“ dodal předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist