Kateřina Procházková "> Lidovečtí senátoři nový stavební zákon nepodpoří - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/lidovecti-senatori-novy-stavebni-zakon-nepodpori
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Lidovečtí senátoři nový stavební zákon nepodpoří

1. července 2021 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
Plénum Senátu dnes projedná návrh stavebního zákona. Senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí ale jeho přijetí razantně odmítnou. Lidovcům se nelíbí, že zákon neprošel řádným legislativním procesem a že stavební úřady přesouvá zcela pod stát. S argumenty se ztotožnili předsedové všech senátorských klubů.

„Jsme pro zamítnutí tohoto zákona. Nezastírám, že některé prvky v něm jsou pozitivní, například posílení digitalizace nebo zrychlení demolic staveb, ovšem jasně převládají negativa,“ vysvětluje pozici klubu jeho předsedkyně a zároveň první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková. Podle ní by mělo být součástí novelizace stavebního zákona zrychlení demolic a zkvalitnění procesu povolování staveb včetně digitalizace. Odstranit by se naopak měla zdlouhavá honba za razítky před samotnou výstavbou.

„V této navrhované podobě nám ovšem zákon nepomůže,“ řekla Jelínková. Sloučení dotčených orgánů stavební správy do jednoho úřadu jde podle ní proti veřejnému zájmu. „Nejde o systémový krok. Nechápu, proč v tomto případě narušujeme systém smíšení veřejné správy. Jeden velký centrální úřad může navíc zvýšit i riziko korupce,“ varuje senátorka.

„Tato předložená verze navíc ve Sněmovně doznala několik zásadních změn. Zákon v této podobě neprošel řádným legislativním a zejména připomínkovacím procesem,“ uzavírá Jelínková výčet hlavních důvodů, proč klub v Senátu nebude hlasovat pro současnou verzi stavebního zákona.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist