https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/lidrem-socdem-kandidatky-do-evropskych-voleb-bude-lubomir-zaoralek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

SOCDEM: Lídrem SOCDEM kandidátky do evropských voleb bude Lubomír Zaorálek

12. prosince 2023 | SOCDEM
Sociální demokracie pro volby do Evropského parlamentu sestaví samostatnou kandidátku. Kandidátka SOCDEM, jejímž lídrem bude Lubomír Zaorálek, se stane jedinou volbou pro demokraticky smýšlející levicové voliče. „Budeme zastupovat zájmy lidí vůči současným zkorumpovaným politickým elitám,“ zdůraznil předseda Sociální demokracie Michal Šmarda.

Do evropských voleb půjde SOCDEM s jasnou vizí a jasným vymezením na politickém spektru. Jako jediná levicová demokratická alternativa pro voliče, kteří jsou znechuceni probíhajícími politickými přestřelkami a kulturním bojem mezi liberální a konzervativní pravicí. „V koalici Spolu najdete oboje v jednom. KSČM dala dohromady národoveckou koalici různých politických cestovatelů, kterou snad nejvíce spojuje záliba v konspiračních teoriích. Kandidátka SOCDEM je jedinou volbou autentické levice, které se staví za lidi,“ konstatuje Michal Šmarda.

Lídrem Sociální demokracie pro volby do Evropského parlamentu bude Lubomír Zaorálek, silná osobnost, která symbolizuje kontinuitu strany. Kandidátka Sociální demokracie jako celek bude spojovat zkušenost a odhodlání mladých řešit nová témata. „Lubomír Zaorálek je zkušený politik a diplomat, dlouhodobě se pohybuje v zahraniční politice, je konzistentní, má čitelné postoje a je výraznou tváří Sociální demokracie v Česku i Evropě,“ říká předseda SOCDEM. „Kandidaturu jsem přijal, považuji ji za logickou vzhledem k mému zájmu o Evropu a zahraniční politiku. Chci pomoci Sociální demokracii nastartovat politický zápas o budoucnost Česka. Čeká nás kontinuální kampaň prakticky až do sněmovních voleb,“ dodává Lubomír Zaorálek.

Česko je zemí, kde se projevuje hospodářská krize výrazněji než v okolních evropských zemích. Máme jednu z nejvyšších inflací, rostou náklady, propadá se životní úroveň lidí. „Tato vláda a bohužel často i evropští politici slouží hlavně zájmům bohatých a velkých korporací. Sociální demokracie chce být pro pravici konstruktivní opozicí a chce zastupovat zájmy běžných lidí, zaměstnanců, rodin a seniorů. Chceme jim vrátit respekt a životní perspektivu,“ vysvětluje Michal Šmarda. „Odmítáme, aby se uskromňovali běžní lidé, když miliardáři a oligarchové na tom pohádkově bohatnou. Chceme spravedlnost,“ dodává.

Evropská unie stojí před vážnými problémy. Na evropském kontinentu probíhá vojenský konflikt, roste jí globální konkurence v ekonomice i zahraniční politice, bojuje proti klimatické změně a s ní spojenou nekontrolovanou migrací. V Evropě stárne populace a klesá důvěra v bruselské instituce a politiky EU. „Je za pět minut dvanáct, musíme jednat. O našem osudu se ve velkém rozhoduje právě na úrovni EU,“ vyzdvihuje Lubomír Zaorálek.

Sociální demokracie je přesvědčená o tom, že EU musí být pilířem sociálního smíru v Evropě. „EU musí být silná a pospolitá. Musí zajistit svým občanům bezpečí, ekonomickou prosperitu a zdravé životní prostředí. Aby toho dosáhla, potřebuje silné lídry,“ shrnuje lídr sociálnědemokratické kandidátky. „EU musí mít plán, jak přežít v globální ekonomické konkurenci, jak ochránit své klíčové sektory a vyřešit rozpor mezi snižováním emisí a levným dovozem z třetích zemí, které na ochranu klimatu nedbají,“ dodává.

Je potřeba, aby v jednotné Evropě fungovaly základní garance, jako jsou poctivé peníze za poctivou práci, dostupné energie pro všechny nebo stejná kvalita zboží ve všech členských státech. „Evropa musí řešit klimatické změny. Je nutné prosadit sociální pilíř zelené transformace. V prvé řadě má být dotována adaptace na nové klimatické podmínky. Je třeba nastavit podmínky tak, aby nedocházelo k tomu, co dělá naše vláda. Lidé se přes poplatky na OZE skládají na podporu solárních baronů. Z daní těch, co na vlastní auto ani nemají, se platí dotace pro podnikatele na milionová elektroauta,“ říká Lubomír Zaorálek.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist