https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/lidryne-zelenych-magdalena-davis-k-nove-zprave-ipcc-casu-na-radikalni-zmeny-ubyva-nasi-lidri-nesmi-byt-zbabeli-a-musi-zacit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Lídryně Zelených Magdalena Davis k nové zprávě IPCC: času na radikální změny ubývá, naši lídři nesmí být zbabělí a musí začít spolupracovat na omezení emisí CO2

9. srpna 2021 | Strana zelených
Vlny veder, stále ničivější požáry a povodně, tání ledovců. Klimatické změny a jejich efekty ovlivňují naši současnost, nikoli vzdálenou budoucnost. Právě o fyzikálních dopadech globální klimatické změny pojednává zpráva, kterou dnes v Ženevě zveřejnili členové Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) při OSN.

„Je to oficiální, zpráva IPCC potvrzuje závažné poškození klimatu lidskou činností. Vědecká data ukazují, že se Země otepluje mnohem rychleji, než se předpokládalo a změny podnebí nabírají na obrátkách po celém světě. Pomyslné dveře příležitosti, jak klimatickou krizi mírnit, se nám uzavírají před nosem. Otázkou zůstává, zda jsou naši současní lídři schopní do nich strčit nohu a začít pracovat na razantním omezení emisí, nebo zvítězí jejich zbabělost a nechají je nenávratně zabouchnout,” říká lídryně Zelených Magdalena Davis.

Varování ohledně rozsáhlých rizik vyplývajících z globálního oteplování jsou ještě ostřejší než byla před několika lety. Dle odborníků se zatím oteplování odehrává podle černějších scénářů. Šance udržet teplotní nárůst pod 1,5 stupně Celsia sice máme, ale jen pokud do roku 2050 dosáhneme uhlíkové neutrality. Hladiny CO2 jsou dle vědců nejvyšší za poslední dva miliony let.

Dokument je součástí zatím nejrozsáhlejší šesté hodnotící zprávy, kterou IPCC vydá příští rok. Odborníci o finální podobě zprávy založené na 14 tisících studií jednali virtuálně. Vypracovali také takzvaný uhlíkový rozpočet, který předpovídá, jak velké množství emisí může být vypuštěno do atmosféry, než teploty dosáhnou na hranici o 1,5 stupně Celsia vyšší oproti předindustriální úrovni. Měl by sloužit jako vodítko jednotlivým vládám, jejichž představitele v listopadu čeká klimatická konference OSN. V podstatě jedinou příčinou změn klimatu je totiž podle vědců produkce CO2. Přičemž zdůrazňují, že dekarbonizace je nutná, možná a její uskutečnění závisí pouze na společenské shodě.

‍„My Zelení dlouhodobě upozorňujeme na to, že potřebujeme jasný plán transformace naší energetiky a teplárenství, který stanoví ukončení spalování uhlí co nejdříve, nejpozději do roku 2030. Jen tak bude možné splnit závazky Pařížské dohody a zabránit nejhorším důsledkům změn klimatu. Dobrý plán navíc nabídne budoucnost lidem, kteří v uhelném průmyslu nyní pracují, a zajistí, že transformace bude spravedlivá,” dodává Magdalena Davis.

Nový interaktivní atlas také ukazuje, jak se změny, včetně teplotních nárůstů a následných extrémních výkyvů počasí, dotýkají jednotlivých regionů světa. Atlas ukazuje, že není oblast, která by zůstala ušetřena a také fakt, že každý půlstupeň oteplení má obrovské dopady. Dokument také nabízí pět hypotetických scénářů zobrazujících vývoj klimatických změn v následujícím století v závislosti na tom, jak se lidstvu podaří omezit produkci skleníkových plynů. Česká republika je podle zprávy IPCC ohrožena nárůstem teplot až o 4 stupně do roku 2100, suchem zapřičiňujícím neúrodu a nedostatek pitné vody, lesními požáry, záplavami a přehřátím měst, kde žije 70 % obyvatelstva.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist