https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/loni-vyrazne-vzrostl-vyvoz-elektriny-znecisteni-z-uhelnych-elektraren-i-plytvani-uhlim-jsou-zbytecne-vyvracime-myty-a
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA a Greenpeace ČR: Loni výrazně vzrostl vývoz elektřiny. Znečištění z uhelných elektráren i plýtvání uhlím jsou zbytečné. Vyvracíme mýty a přinášíme fakta

20. února 2018 | Hnutí DUHA a Greenpeace ČR
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Podle nejnovější zprávy Energetického regulačního úřadu o provozu energetické soustavy ČR došlo v roce 2017 k výraznému nárůstu vývozu elektřiny oproti předchozímu roku. Export vzrostl o 19 %, z 10,9 na 13 TWh [1]. Po poklesu vývozu menší výrobou v letech 2015 a 2016 potvrzuje ČR svoji přední pozici [2] na žebříčku exportétů elektřiny (i v roce 2015, kdy jsme vyvezli méně, jsme obsadili sedmé místo v celosvětovém srovnání [3]).

Za posledních pět let tak naše země vyvezla třetinu elektřiny vyrobené v uhelných elektrárnách a teplárnách. Toto množství zároveň téměř odpovídá celkové spotřebě všech českých domácností za stejnou dobu [4].

Přitom téměř 60 procent našich obyvatel stále žije v oblastech, kde jsou překračovány zákonné limity pro znečištění ovzduší (které samozřejmě způsobují také domácí kotle a kamna na uhlí či doprava) [5]. Za této situace není obhajitelné, že u nás běží zastaralé uhelné elektrárny s velmi nízkou účinností. A dvojnásob neobhajitelné je, aby tyto elektrárny získaly výjimky z nových evropských limitů pro znečišťování ovzduší, které jsou dokonce výrazně slabší, než jaké platí pro čínské uhelné elektrárny [6].

Proč je naopak dobré výjimkám pro uhelné elektrárny zamezit, shrnují Hnutí DUHA a Greenpeace v infolistu, který najdete v příloze této tiskové zprávy a je také ke stažení zde: http://hnutiduha.cz/publikace/vyjimky-ze-zdravi-dekujeme-nechceme

S návrhem, aby elektrárenské firmy nemohly žádat o výjimky pro velké elektrárny (naopak teplárny by žádat mohly), přišla minulou středu skupina poslanců a poslankyň Výboru pro životní prostředí z Pirátské strany, TOP09 a KDU-ČSL. Předložili jej jako pozměňovací návrh k aktuální novele zákona o ochraně ovzduší [7]. Návrh podporují poslanci, kteří jsou zároveň regionálními politiky v oblastech postižených znečištěným ovzduším. Postavil se za něj např. hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) či starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL). Podporuje jej i starosta beskydských Trojanovic Jiří Novotný.

Hnutí DUHA a Greenpeace návrh uvítaly [8] a a reagují nyní informačním listem, který objasňuje jeho přínosy a vyvrací některé mýty, jež se v souvislosti se znečištěním ovzduší a uhelnými elektrárnami objevují. Najdete v něm:

- proč jsou uhelné elektrárny a teplárny hlavním zdrojem prachu v ovzduší
- proč je omezování znečištění z uhelných elektráren a odstavování zastaralých provozů v souladu se Státní energetickou koncepcí ČR
- proč by udělování výjimek uhelným elektrárnám ohrozilo české teplárenství
- jaké jsou skutečné náklady spalování uhlí v uhelných elektrárnách
- jak nám snížení znečištění pomůže odvrátit hrozící soudní spor s Evropskou komisí
- proč zákaz výjimek neovlivní ceny tepla a elektřiny
- co slibovaly politické strany před volbami ohledně povolování výjimek
- proč je potřeba zároveň řešit i domácí uhelné kotle a kamna

Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, říká:
"Česká republika se od spuštění Temelína trvale drží v první desítce největších vývozců elektřiny na světě. Slibovali nám, že Temelín pomůže severním Čechám. Místo toho většinu v něm vyrobené elektřiny vyvezeme po drátech do zahraničí, a špinavé uhelné elektrárny na Severu vesele jedou dál. Povolit jim za těchto okolností výjimky z nových, nepříliš přísných limitů znečištění ovzduší, by bylo horší než trestuhodné - bylo by to pitomé."

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Masivní vývoz elektřiny za situace, kdy šest milionů lidí trpí znečištěným ovzduším a výroba elektřiny z uhlí poškozuje i ekonomiku, je naprostý nesmysl. Výroba z uhlí musí být konečně po létech slibů utlumována. Konec konců s tím počítá i platná Státní energetická koncepce ČR. Zamezit udělování výjimek z limitů pro znečišťování z velkých uhelných elektráren - ale také vytlačit uhlí z domácích kotlů a kamen - je v zájmu našeho zdraví, přírody, ekonomiky a i energetické bezpečnosti."

Tuto a další tiskové zprávy najdete na stránkách www.hnutiduha.cz/aktualne


Kontakty:
Jan Rovenský, Greenpeace ČR, 734 620 844, jan.rovensky@greenpeace.org
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] ERÚ: Zpráva o provozu ES ČR (str. 6, tab. 3.2 poslední sloupec) http://www.eru.cz/documents/10540/2298821/Ctvrtletni_zprava_2017_IV_Q.pdf/343cfba7-c121-49a6-9e2d-587cdeb08a04
[2] V letech 2013 a 2014 byl vývoz dokonce přes 16 TWh.
[3] https://www.iea.org/publications/freepublications/publication/KeyWorld2017.pdf
[4] Dle Zpráv ERÚ o provozu ES ČR vyrobily uhelné elektrárny a teplárny v letech 2013-2017 celkem 204 TWh elektřiny, zatímco ČR vyvezla 70 TWh a domácnosti spotřebovaly 73 TWh.
[5] Zpráva o životním prostředí v České republice v roce 2016: https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/zpravy_o_stavu_zivotniho_prostredi_publikace/$FILE/SOPSZP-Zprava_ZP_CR_2016-20171211.pdf
[6] Nové limity jsou uvedeny v technickém dokumentu Závěry o BAT (Best Available Techniques), který pro modernizaci elektráren bere v potaz nejlepší současně dostupné technologie. Protože uhelné firmy hlasitě promlouvaly už do rozhodování o tomto dokumentu, výsledná verze je kompromisní a k provozovatelům elektráren mírná. Máme tak například mnohem benevolentnější pravidla pro vypouštění škodlivin, než jaké si na ochranu zdraví svých občanů schválila Čína. České uhelné elektrárny nesplňují nové limity především u oxidů dusíku, kde došlo k mírnému snížení z původních 200 na nynějších 175 mg/Nm3. Pro srovnání - v Číně, která je dnes největším znečišťovatelem na světě, platí 100 mg/Nm3. (Podrobnosti v angličitně viz https://unearthed.greenpeace.org/2015/03/05/bref-european-air-standards-worse-chinas/)
[7] https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/tri-lidi-z-peti-dychaji-spatny-vzduch-pirati-maji-reseni.html
[8] http://hnutiduha.cz/aktualne/poslanci-navrhuji-omezit-zakonem-znecisteni-z-uhelnych-elektraren-i-domacich-kotlu
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

22.2.2018 09:17
Je to jednoduché. Za OZE ( větrné a solární elektrárny ) musí být výkonová rezerva 80-100%. Zrušme OZE, a může se adekvátně snížit výkon elektráren. Duha a Greenpeace svou podporou OZE podporují znečišťování ovzduší. Je veliký rozdíl mezi ekologismem a ochranou přírody.
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist