https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/majitel-jrd-jan-rezab-dale-naplnuje-sve-ekologicke-vize-vstupuje-do-spolecnosti-millenium-technologies
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Crest Communications: Majitel JRD Jan Řežáb dále naplňuje své ekologické vize: vstupuje do společnosti Millenium Technologies

17. června 2016 | Crest Communications
Autor: Marie Cimplová
Developerská společnost JRD se od svého vzniku již více než 10 let věnuje výstavbě výhradně energeticky úsporných bytových projektů. Vizi stavět pouze domy, které budou zdravé, úsporné a maximálně šetrné k životnímu prostředí, dal firmě její zakladatel Jan Řežáb. Dnes jde JRD ještě dál: chystá se stavět aktivní bytové domy. Jan Řežáb se nyní v duchu svého ekologického přesvědčení rozhodl vstoupit do dalšího progresivního oboru. Stává se podílníkem ve společnosti Millenium Technologies, která se zabývá plazmovým zplyňováním.

„Tato technologie zatím není příliš známá a rozšířená, přestože představuje velice environmentálně šetrný a ekonomicky výhodný způsob materiálové recyklace odpadů. Zejména pro obce může plazmové zplyňování znamenat efektivní vyřešení problému s odpady. Na rozdíl od spaloven při něm neexistují komíny, nevzniká odpadní popel, ovzduší se nezatěžuje emisemi. Zplyňováním vytvořený syntézní plyn, jenž je po úpravě čistší než zemní plyn, se dá dále využívat pro výrobu tepla a elektřiny. Právě takovéto technologie, které možná nepřinášejí okamžité zisky, ale jsou dlouhodobým přínosem pro životní prostředí, jsou pro mě správnou investicí. Jsem přesvědčen, že odborníky, technické oblasti a inovace tohoto typu je třeba více podporovat, aby se společnost mohla dál posouvat ve svém rozvoji," říká Jan Řežáb ke svému vstupu do společnosti Millenium Technologies.

V současné situaci, kdy jeden obyvatel České republiky vyprodukuje průměrně více než 300 kg komunálního odpadu ročně, je plazmové zplyňování efektivní, ekologický a zcela bezpečný způsob využití odpadů. Jeho vývoj se odvíjel od zkoumání plazmových hořáků. To probíhalo v 60. letech 20. století v rámci kosmického výzkumu v USA a tehdejšího Sovětského svazu, kdy bylo potřeba vyřešit odolnost tepelných štítů raketoplánů. „V současné době se již tato vyspělá technologie posunula do komerčního využití. Spolupracujeme s americkými společnostmi, máme vlastní vývoj a výzkum plazmatronů (plazmových hořáků), v Česku jsme připravovali několik studií proveditelnosti pro průmyslové podniky. Velký potenciál využití plazmového zplyňování vidíme pro města a obce. Ty se již dnes musí připravovat na dopady nového zákona o odpadech, který od roku 2024 zakazuje skládkování recyklovatelných a spalitelných odpadů. Umíme jim připravit ekologický projekt na míru; s prvními zástupci municipalit již jednáme," uvádí ředitel společnosti Millenium Technologies Grischa Kahlen.

Technologie plazmového zplyňování dokáže materiálově zrecyklovat různé druhy vstupních surovin - od biomasy přes komunální a průmyslové odpady až po kaly z čistíren odpadních vod. V plazmovém reaktoru dojde za velmi vysokých teplot 1 300 - 1400 °C k rozložení vstupního odpadu na syntézní plyn a strusku. Organické části odpadu se promění v syntézní plyn, který se následně zchladí, vyčistí a stává se surovinou pro další energetické využití. Nejčastěji pro kogenerační jednotky zabývající se kombinovanou výrobou tepla a elektrické energie. Anorganická část odpadu se v reaktoru promění ve strusku, která se vypouští z reaktoru v tekutém stavu. Ta se po ochlazení ve vodní lázni dá využít jako stavební materiál.
Marie Cimplová tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist