https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/management-vody-je-pro-firmy-jednou-z-priorit-uvadi-mezinarodni-zprava
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Aquarex Waterprofit : Management vody je pro firmy jednou z priorit, uvádí mezinárodní zpráva

14. prosince 2017 | Aquarex Waterprofit
Autor: Jan Hamrník, tel: 608 961 225
Firmy po celém světě kladou stále větší důraz na systematickou péči o vodu a její management. Vyplývá to ze zprávy Global Water Report 2017, kterou vydala organizace CDP. Získala data od více než 2 tisíc velkých společností napříč průmyslovým spektrem; ty se jen v letošním roce zavázaly k investicím do „vodních projektů“ ve výši 23,4 miliardy amerických dolarů.

CDP poskytlo data za rok 2017 o takřka 30 % více společností než v loňském roce. K tomu, aby mohly reportovat, musí měřit kvalitu vody či monitorovat vodní cyklus při výrobních postupech, což není samozřejmost. „Oproti minulým rokům je ale vidět zlepšení i u nás,“ uvádí Miroslav Maňásek ze společnosti Aquarex Wateprofit, která se specializuje právě na řešení v oblasti úpravy a filtrace vody, optimalizace vodního cyklu a měření kvality vody. „Pro velkou část nadnárodních koncernů je management vody běžným jevem, což se přenáší na jejich dceřiné společnosti v Česku, a potažmo na další firmy, které vidí, že to má opravdu smysl. Nejen z hlediska správného zacházení s cenným přírodním zdrojem, ale samozřejmě i z ekonomického pohledu.“

Globální společnosti si to už dobře uvědomují, proto investují do systémů odpadních vod či filtračních systémů po celém světě. Kromě toho kladou důraz i na snižování obsahu vody v produktech, ochranu před znečištěním, udržitelnost postupů v zemědělství a samozřejmě také na omezení plýtvání. 70 % firem oslovených organizací CDP považuje zabezpečení vodních zdrojů obecně za jednu ze svých priorit.

Přesto, že přístup k managementu vody se ze strany společností zlepšuje, upozorňuje CDP ale i na rezervy, a to zejména v odvětví energetiky, které už osmý rok zveřejňuje nejméně informací. Efektivní nakládání s vodou je přitom jednou z výzev 21. století, podle zprávy bude pro zajištění dlouhodobé globální enviromentální stability klíčových nadcházejících pár let. Reálně hrozí akutní nedostatek vody, i v souvislosti s klimatickými změnami.

Komplexní péče o vodu by se proto měla stát součástí všech nových průmyslových řešení, s čímž počítá i česká vláda. Jí schválený dokument Iniciativa Průmysl 4.0, který odkazuje na čtvrtou průmyslovou revoluci, považuje vodu za zvláštní materiálový/energetický zdroj a nakládání s ním za významné pro chod celé ekonomiky.
Jan Hamrník, tel: 608 961 225 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist