https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/marcel-kolaja-se-stal-volebnim-lidrem-evropske-piratske-strany
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Marcel Kolaja se stal volebním lídrem Evropské pirátské strany

27. ledna 2024 | Česká pirátská strana
Europoslanec a jednička kandidátky českých Pirátů do Evropského parlamentu Marcel Kolaja se stal volebním lídrem, tzv. spitzenkandidátem, Evropské pirátské strany (PPEU). Pirátští delegáti z celkem 14 evropských zemí ho nominovali na svém sobotním sjezdu. Spitzenkandidáti jsou nadnárodní kandidáti na předsedu Evropské komise, kterého si volí evropské strany. Marcel Kolaja je zatím jediným spitzenkandidátem z Česka.

„Evropa si v posledních letech prošla řadou náročných výzev: pandemií covidu-19, válkou u našich sousedů a spojenců, energetickou krizí, zhoršující se krizí klimatu. I proto dnes vidíme nárůst populismu i podpory krajně pravicových stran. Piráti nabízejí alternativu. Politiku založenou na faktech, na skutečně funkčních řešeních, na upřímnosti. Máme odvahu říkat lidem pravdu i ve chvílích, kdy není příjemná. Proto musí být pirátský hlas jasně slyšet i v těch nejvyšších patrech evropské politiky. Já si moc vážím důvěry, kterou ve mě Evropští Piráti vložili, když mě zvolili jako svého spitzenkandidáta, a budu dělat vše pro to, abych prosazoval pirátské myšlenky v Evropě," říká Marcel Kolaja.

Druhou zvolenou spitzenkandidátkou se stala Anja Hirschel, která do evropských voleb kandiduje jako jednička za německou Pirátskou stranu. Evropská pirátská strana sdružuje Pirátské strany napříč evropským kontinentem od roku 2013. Aktuálně má 15 členů z celkem 14 evropských zemí. Zvolené zástupce mají Piráti kromě Česka ještě v Německu, v Lucembursku a na Islandu.

Proces výběru takzvaných spitzenkandidátů je výsledkem snahy zohlednit hlasy voličů i při sestavování nové Evropské komise. Politické strany tak již před evropskými volbami prezentují své kandidáty na post předsedy či předsedkyně Komise. Je to systém podobný tomu, který známe i z Česka, kde je hlavní stranický kandidát do Poslanecké sněmovny současně kandidátem na premiéra.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist