https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/marian-jurecka-chceme-usetrit-domacnostem-az-27-miliard-korun-fotovoltaikou-na-strechach-domu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Marian Jurečka: Chceme ušetřit domácnostem až 27 miliard korun fotovoltaikou na střechách domů

23. července 2020 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
Lidovci chtějí na podzim prosadit změny v zákonech, které mají posílit zastoupení obnovitelných zdrojů a čisté energetiky. V Poslanecké sněmovně se bude na podzim projednávat novela energetického zákona a také se připravuje novela zákona o podporovaných zdrojích energie.

Už na lednovém sjezdu strany označil Marian Jurečka energetiku a čisté obnovitelné zdroje za důležitý prvek programu lidovců. „Fotovoltaické panely nepatří na pole, ale na střechy! Na 1,8 milionu střech, které by v ČR mohly mít takové využití. Pokud by 1,8 milionu obydlených rodinných domů v naší zemi využilo na své střeše fotovoltaiku, přineslo by jim to úsporu až 27 miliard korun ročně,“ řekl.

„Budeme prosazovat pozměňovací návrhy, které umožní nízko a středněpříjmovým rodinám realizovat investici, která jim dlouhodobě ušetří peníze v rodinném rozpočtu. Zároveň se jedná o řešení, které je šetrné k naší přírodě. Chci, aby energetické úspory a obnovitelné zdroje byly dostupné širokým vrstvám lidí, které o to projeví zájem, a také pro města a obce. Může to přinést nejen velké úspory, ale také tisíce nových pracovních míst v těchto oborech,” doplnil současný předseda lidovců Jurečka.

Dalším důležitým tématem pro podzimní jednání Poslanecké sněmovny je příchod legální možnosti akumulace elektrické energie do baterií, což by mohlo přispět nejen k rozvoji oboru, ve kterém v České republice máme rychle se rozvíjející firmy, ale přispělo by to k větší stabilitě sítě. Pro mnoho obci by baterie mohly být i velmi důležitý prvek kritické infrastruktury. Především tam, kde v zimě bývají časté výpadky po námraze nebo v horských oblastech po silném větru.

„Celý balík opatření máme komplexně a důkladně promyšlen, proto přicházíme s řešením, které je výhodné pro peněženky lidí, naši přírodu, vytváří nová pracovní místa a současně myslí na stabilitu energetické sítě. Zároveň se nejedná o malou domů pro velké hráče v energetice, ale o reálnou pomoc českým domácnostem,“ dodal na závěr.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist