Kateřina Procházková "> Marian Jurečka: Významné dopravní stavby je třeba urychlit, ne zbytečně byrokratizovat - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/marian-jurecka-vyznamne-dopravni-stavby-je-treba-urychlit-ne-zbytecne-byrokratizovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Marian Jurečka: Významné dopravní stavby je třeba urychlit, ne zbytečně byrokratizovat

30. srpna 2021 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
Návrh, který upravuje platnost závazného stanoviska ministerstva životního prostředí (MŽP) k vlivům vybraných významných dopravních staveb na životní prostředí, je podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky třeba upravit. Vládě tak předložil s dalšími poslanci návrh zákona, který zabrání zbytečné byrokratizaci a urychlí výstavbu některých prioritních dopravních staveb.

„Podle nynějšího zákona je stanovisko MŽP platné pět let. Do zákona tak navrhujeme doplnit, že stanovisko musí být platné v době, kdy další úřady vydávají svá rozhodnutí v navazujících správních řízeních,“ vysvětlil Jurečka s tím, že nejasnosti v nynějším zákoně představují závažný problém při dostavbě prioritních dopravních staveb, které ještě nemají vydaná všechna potřebná povolení. Konkrétně jde o D1 v úseku Říkovice - Přerov a D49 Hulín – Fryšták.

„Dnes existuje riziko, že nebude možné stihnout vydat stavebního povolení na celou stavbu v době, dokud je ještě závazné stanovisko platné. Bylo by pak nutné vypracovat nové stanovisko podle EIA pro celou stavbu, což by výstavbu oddálilo třeba i o deset let. Takovému byrokratickému kolečku se musíme vyhnout,“ doplnil Jurečka. „S touto změnou je šance, že by se D1 u Přerova mohla začít v příštím roce stavět,“ upřesnil lidovecký předseda.

„Pokud by byla příslušná rozhodnutí (např. územní rozhodnutí nebo stavební povolení) vydána v době, kdy stanovisko bylo platné, bude se to brát tak, že zůstanou platná i pro další kroky ve správních řízeních,“ vysvětlil Jurečka, který návrh předložil společně s šesticí poslanců z klubů STAN, TOP 09, ODS a ANO. Předseda lidovců chce zákon schválit ve zrychleném režimu už v prvním čtení. Pokud by to Sněmovna nestihla v září na své poslední řádné schůzi před volbami, návrh by totiž spadl pod stůl a s tím i šance dostavět chybějící úsek D1 v dohledné době!
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist