https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/marianske-lazne-zari-ve-viru-podzimni-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les: Mariánské Lázně září ve víru podzimní přírody

Mariánskolázeňská příroda jako tradičně v září nabízí zajímavé vycházky a akce. Správa CHKO Slavkovský les pořádá v pátek 27. září od 18:30 autobusovou exkurzi za poslechem jelenní říje a o následujícím víkendu 28. a 29. září pak hostí každoroční výstavu hub v režii Mykologického klubu Slavkovský les.

Předvečer svátku sv. Václava v pátek 27. září od 18:30 pořádá Správa CHKO Slavkovský les za finanční podpory Karlovarského kraje autobusovou exkurzi za jedním ze symbolů podzimní přírody i Slavkovského lesa – jelenem. Jeden z průvodců a pamětník zdejší krajiny Václav Procházka říká: „Večerní výprava za jeleny se odehraje v samotném srdci Slavkovského lesa v nezapomenutelné podzimní atmosféře na Kladské. V polovině září les ožívá hlasy jelení říje, která vrcholí právě kolem svátku svatého Václava. Když přeje počasí, tak říje v horských terénech je obzvláště působivá! Troubení jelenů se patřičně rozléhá a často i s ozvěnou.“ Při exkurzi se dozvíte zajímavé informace o řádu jelenovitých a prohlédnete si zblízka paroží všech jejich nejznámějších zástupců ze severní polokoule. Jak se na Kladskou pohodlně dostanete, nám prozradila Jana Rolková ze Správy CHKO Slavkovský les: „Z Mariánských Lázní vypravíme speciální autobus pro účastníky exkurze s odjezdy na zastávkách v 18:00 od nádraží a 18:05 od tržnice. Kdo chce přijet vlastním autem na Kladskou, lze to také. Sraz všech účastníků exkurze je v 18:30 na Kladské před Domem přírody Slavkovského lesa.“ Samotná trasa vycházky je krátká, nenáročná a doplněna pojížďkami autobusem. Trasa bude přizpůsobena aktuálnímu vývoji počasí a pohybu jelenů. Trvat bude zhruba tři hodiny a koná se za každého počasí.
Poslední zářijový víkend od soboty 28. do neděle 29. září mezi 9 až 17 hodinou jste srdečně zváni na Správu CHKO Slavkovský les v Mariánských Lázních, kde můžete navštívit tradiční výstavu hub pořádanou Mykologickým klubem Slavkovský les. Zkušení mykologové vyráží po celém Karlovarském kraji, aby představili pestrou škálu hub, které u nás můžete potkat v lese, na louce i ve městě. Předseda spolku Vlastimil Tůma doplňuje: “Návštěvníci se mohou po oba dny těšit nejen na desítky druhů jedlých i nejedlých hub, ale také na degustaci houbových specialit. Kromě klasických nakládaných hub to jsou například houbové karbanátky, nádivka, pečenáče, houbový salát a další. Houby lze upravit na řadu různých způsobů a je možné je ale využít k výrobě léčivých tinktur.” Na výstavě nebude jako obvykle chybět poradna k určení donesených hub nebo ukázky hub pod binokulárním mikroskopem. Členové Mykologického spolku se s vámi rádi podělí o vaše zajímavé houbařské nálezy.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist