https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/marie-hruskova-pavel-h-ssl-lipy-vlidne-i-majestatni.stromy-s-vuni-domova
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Nakladatelství Kazda: Marie Hrušková, Pavel Hössl: Lípy – vlídné i majestátní. Stromy s vůní domova

15. dubna 2021 | Nakladatelství Kazda
Autor: Milena Hurajová, tel: 602 540 367
Kniha Lípy – vlídné i majestátní představuje 85 pozoruhodných lip, které odedávna rostou na mnoha místech naší země. Autoři představují krásu stromů s vůní domova prostřednictvím příběhů a fotografií, které jsou pohlazením po duši a současně inspirací k netradiční turistice po naší vlasti. Pro ty, kteří si chtějí mohutné kmeny a košaté koruny prohlédnout na vlastní oči, nechybí GPS souřadnice míst, kde jednotlivé stromy rostou. Knihu vydává Nakladatelství KAZDA 12. května 2021.

Lípy mají listy srdčité, jejich tvar opakuje mladá lipová koruna. Stará lípa se však nebojí staletí věku ani zvětšující se dutiny v kmenu. Je to úžasný a nezdolný strom. Lípy jsou stromy oblíbené, bez nich si nelze českou krajinu představit. Vzpomeňme na medovou vůni kvetoucích lip, která dokáže přivolat vzpomínku na dětství, která potěší, stejně jako pohled na lípy samé. Hlavním rysem, který lípám ochotně přiznáváme, je blízkost k lidem. Podvědomě vnímáme, že jsou to stromy vstřícné – vybavujeme si, jak při květu voní a že hukot včel nás uklidňuje. Přenášíme na ně víru, že jejich květy nás vyléčí. Také jejich dřevo má svou přitažlivost – je bílé, měkké, nebrání se noži ani dlátu. Je jasné, proč právě lípy svým dřevem posloužily mnoha umělcům na vytvoření soch Panny Marie.

Když v myšlenkách přivoláme vzpomínky na naše lípy, přesvědčíme se, že je lípa opravdu stromem domova. Má v sobě něhu i sílu, je nezlomná v boji s ne vždy snadným životem. Dává nám příležitost uvědomit si, že strom, který naši předci zvolili za náš národní, máme důvod mít rádi.

„Po naší zemi roste hodně lip, mnohé znáte osobně nebo ze stránek časopisů a z populárních dendrologických soutěží. Bývají však připomínány většinou ty nejznámější, nejstarší, nejmohutnější. Proto dáváme v téhle knížce šanci i méně známým lípám, které jsou stejně zajímavé, jen se to o nich neví,“ říká o knize její autorka Marie Hrušková.

O autorech knihy:
Marie Hrušková se dlouhodobě zabývá památnými stromy. Její tvorba je známá a oblíbená mezi mnoha čtenáři díky publikacím Památné stromy I, II či knize o Podoubraví. V Nakladatelství KAZDA již vyšla kniha Marie Hruškové Stromy vypravují. Příběhy o stromech a lidech. Marie Hrušková se autorsky podílela také na přípravě známého televizního seriálu Paměť stromů, kterým provázel Luděk Munzar, a také na tvorbě publikací, které k tomuto seriálu vznikly. V poslední době autorka spolupracuje s fotografem Pavlem Hösslem, který se mnoho let věnuje fotografování památných stromů – navštívil jich více než tisíc. Je autorem více než 70 000 snímků pozoruhodných stromů, pořízených po celé naši zemi ve všech ročních obdobích.

Informace o knize Lípy – vlídné i majestátní:
Autorka: Marie Hrušková • Fotografie: Pavel Hössl • Formát: 170 × 240 mm • Počet stran: 240
Doporučená cena: 498 Kč • Cena v e-shopu nakladatele: 398 Kč
Nakladatelství KAZDA • www.knihykazda.cz • ISBN (EAN): 978-80-7670-022-2 • Datum vydání: 12. 5. 2021
Odkaz na knihu v e-shopu: Marie Hrušková: Lípy - vlídné i majestátní - Nakladatelství Kazda (knihykazda.cz)

Další informace a podklady: Mgr. Milena Hurajová, komunikace@knihykazda.cz, +420 602 540 367
Obrazový materiál v tiskové kvalitě je ke stažení zde: https://www.knihykazda.cz/pro-media-2/
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist