https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/martin-kupka-novy-urad-stavebni-rizeni-neurychli-ale-ohrozi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ODS: Martin Kupka: Nový úřad stavební řízení neurychlí, ale ohrozí

24. června 2019 | ODS
„Naordinovat stavebnímu řízení nový centrální úřad připomíná léčbu rýmy angínou. V prvních letech by většinu energie a spoustu peněz úřad spotřeboval jen na své směrnice, metodiky, organizační řád a vybavení kanceláří. Jeden z největších problémů – nedostatek kvalitních úředníků na pracovním trhu – by se tím nevyřešil, ale naopak zhoršil,“ říká místopředseda ODS a poslanec Martin Kupka v reakci na schválení věcného záměru nového stavebního zákona.

Na druhou stranu ale návrh zahrnuje i pozitivní kroky ke zjednodušení územního a stavebního řízení. Návrh počítá například s komplexní elektronizací stavebního řízení, kterou podporuje nezávisle na iniciativě vlády v Poslanecké sněmovně právě ODS. „Proto jsme také připravili legislativu pro vznik digitální technické mapy. Postavily se za ni všechny politické kluby,“ vysvětluje Martin Kupka s tím, že poslanci dále pracují na přípravě legislativní opory pro vznik portálu stavebníka i datových úložišť projektové dokumentace a správních rozhodnutí.

Ve věcném záměru nového stavebního zákona stojí za pozornost snaha o zjednodušení územního plánování a přeměna závazných stanovisek na vyjádření. „Ocenil bych také fikci souhlasných stanovisek, kdyby ta samá vládní koalice minulý týden podobný návrh z naší dílny nezabila,“ vysvětluje Martin Kupka. Návrh na fikcí vydané stavební povolení ve vybraných případech ale odmítá jako přehnané opatření.

Vláda vysvětluje návrh na zřízení centrálního stavebního úřadu tím, aby úředníci rozhodující o stavbách v obcích a městech, nebyli pod vlivem starostů a primátorů. „Tím, že bude úředníkovi stavebního úřadu posílat plat stát a ne obec, se nezávislost nezvýší. Totální nezávislost kohokoli je chiméra. Když bude výstavbu dálnice projednávat centrální stavební řad, vždy může kdokoli namítnout, že jde o zájem státu, který současně platí úředníka. Proč současně nevadí, že nový úřad nebude nezávislým úřadem, ale složkou MMR? Tak o jaké nezávislosti na politicích se to tady pořád mluví?“ ptá se Martin Kupka.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist