https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/martin-kupka-stavebni-rizeni-kolabuji-lide-cekaji-na-sva-stavebni-povoleni-i-mesice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ODS: Martin Kupka: Stavební řízení kolabují, lidé čekají na svá stavební povolení i měsíce

5. dubna 2018 | ODS
Vinou poslední novely stavebního zákona se po celé ČR prodlužují stavební řízení až o měsíce. Ministerstvo pro místní rozvoj by mělo situaci urychleně řešit.

Novela stavebního zákona, kterou parlament přijal v loňském roce, přinesla kromě jiných změn také povinnost pořídit tzv. závazné stanovisko orgánu územního plánování. V něm příslušný odbor úřadu obce s rozšířenou působností posuzuje soulad navrhovaných staveb s územními plány. Takovou agendu dosud zmíněné odbory nevykonávaly – a proto na ni nebyly připraveny, úřady např. dosud obtížně hledají odborníky, které pro tuto činnost potřebují. Přitom např. jen ve Středočeském kraji novela vytvořila 15 tisíc nových a zbytečných úředních dokumentů s úředními razítky ročně. Důsledek je jednoznačný – neschopnost vyřizovat stovky žádostí v přiměřeném termínu, prodlužování stavebních řízení o týdny až měsíce. Místo zjednodušení, odstranění byrokracie a zavedení rychlejších postupů přináší tato změna dramatické komplikace a zpomaluje investice na území celé ČR. Pro stavitele menších staveb, např. rodinných domů, to může znamenat vážné problémy při financování jejich projektů.

Plnou politickou odpovědnost za toto nepromyšlené opatření v novele stavebního zákona nese Karla Šlechtová jako bývalá ministryně pro místní rozvoj. Zákon prosadila, ačkoli přinejmenším ODS na nesmyslnost této nové povinnosti opakovaně upozorňovala při projednávání návrhu. Paní ministryně prosadila svou a vyřešila problém, který neexistoval, a vytvořila tím problém nový, ovšem skutečný. Proto nezbývá než vyzvat současné vedení ministerstva, aby urychleně připravilo změnu zákona s cílem toto zbytečné a komplikující ustanovení zrušit.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist