https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/matej-stropnicky-z-tezby-lithia-musi-mit-prospech-cr-ne-nadnarodni-korporace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Matěj Stropnický: Z těžby lithia musí mít prospěch ČR, ne nadnárodní korporace

7. října 2017 | Strana zelených
Předseda Zelených, Matěj Stropnický, souhlasí s těžbou lithia na Cínovci pouze za určitých podmínek.

První z těchto podmínek je, že těžit bude stát a ne zahraniční firma, tím pádem zůstane všechen zisk v Česku. ,,Z těžby lithia musí mít prospěch ČR, ne nadnárodní korporace,“ říká Matěj Stropnický.
Za druhé: ne 2%, ale 10 % ze zisku z těžby bude na rekultivace a reinvestice v regionu. Třetí podmínkou je souběžné utlumení těžby hnědého uhlí v regionu. Další podmínkou je, že ani gram této suroviny nevyvezeme nezpracovaný do podoby finálního produktu (např. v podobě baterií uchovávajících energii z obnovitelných zdrojů).

Vláda zatím povolila průzkum na Cínovci australské nadnárodní firmě, pro další zpracování lithia v ČR neudělala vláda nic.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist