https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/matte-z-iraku-se-vratil-k-farmareni-pote-co-islamsky-stat-znicil-jeho-hospodarstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Charita ČR: Matte z Iráku se vrátil k farmaření poté, co Islámský stát zničil jeho hospodářství

6. října 2021 | Charita ČR
V Iráku poskytujeme okamžitou a stabilizační pomoc zranitelným komunitám v oblasti Mosulu, v regionu Ninive. Farmáře učíme novým postupům a nabízíme jim malé finanční granty, aby dokázali obnovit svá pole a stát znovu na vlastních nohou. Jedním z farmářů, které jsme v oblasti Ninivských plání podpořili, je Matte.


Překonání překážek

Matte Khader Shamoun má 45 let a žije společně se svou pětičlennou rodinou. Narodil se v Mosulu a dnes bydlí v nedalekém městě Bahzani, které v doslovném překladu znamená „dům pokladů“. Nachází se totiž ve velmi úrodné oblasti Ninivských plání. V roce 2014 ale město obsadil samozvaný Islámský stát a zničil jak významné kulturní památky, tak i hospodářství místních farmářů, jako je i Matte.

Matte se farmaření a chovu zvířat věnoval už od svých 11 let, kdy vypomáhal na rodinných pozemcích. Kvůli tomu nemohl dokončit školní docházku, ale do farmaření se zamiloval. Ačkoli později pracoval ve stavebnictví, práce v této oblasti ho nenaplňovala a neustále se toužil vrátit k zemědělství a chovu zvířat. Specializuje se totiž mimo jiné na chov drůbeže.

Mattemu se podařilo vrátit k práci na farmě, čelil ale mnoha překážkám. Neměl dostatečnou finanční podporu, a nemohl proto oplotit své pozemky, ani si pořídit bezpečnostní kamery, které by ho ochránily proti četným krádežím. Mezi každodenní potíže patřil nedostatek vody a elektřiny. Jeho úroda byla navíc často napadána škůdci.

Po překonání všech těchto potíží byla Matteho farma kompletně zničena po útoku Islámského státu. Veškerá úroda, olivovníky a další stromy na pozemcích byly spáleny, oplocení bylo zničeno a všechno náčiní a vybavení bylo ukradeno.


Charita nabídla Mattemu pomoc

Matte se jednoho dne v místním kostele doslechl, že organizace zvaná Charita Česká republika poskytuje školení pro zemědělce, kterým IS zničil pole. Přihlásil se proto také a zúčastnil se našeho školení. Dnes už má kurz úspěšně za sebou a naučil se podle svých slov spoustu užitečných informací i moderních zemědělských metod, o nichž dříve neměl tušení.

Po konci školení získal Matte od Charity grant, díky kterému si mohl pořídit startovací zemědělské vybavení, aby mohl znovu začít pracovat a zlepšit svou životní úroveň. Tyto malé finanční granty pomohly celé řadě farmářů v oblasti Ninivských plání, kde velká část obyvatel závisí na příjmech ze zemědělství.

Matte má nyní v plánu začít s několika novinkami, chce například znovu zasadit olivovníky a chovat drůbež a ovce. A také otevřít pěstební zemědělskou školku, která by pokryla poptávku regionu.

„Chtěl bych moc poděkovat Charitě a lidem, kteří pracují v této organizaci. Byli to právě oni, díky komu jsem se mohl vrátit k zemědělství a chovu zvířat. Naučil jsem se spoustu nových dovedností a finanční pomoc mi umožnila se znovu postavit na vlastní nohy,“ svěřil se Matte.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

15.10.2021 06:01
článek o ničem !!! a co tak pomoci českým začínajícím farmářům od byrokracie v tom zbytečném papírování aby nemuseli platit těm firmám co se tím okolo rozjezdu zabývají, protože normální zemědělec na to nemá čas nebo se v té změti předpisů nevyzná ???
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist