https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mcdonalds-slibuje-ze-nebude-v-cr-nabizet-geneticky-manipulovane-potraviny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: McDonald´s slibuje, že nebude v ČR nabízet geneticky manipulované potraviny

8. prosince 2000 | Greenpeace
Řetězec restaurací rychlého občerstvení McDonald´s se v dopise adresovaném Greenpeace zavázal, že v budoucnu nebude v České republice nabízet žádné geneticky manipulované potraviny. McDonald´s hodlá v příštím roce zahájit projekt, který má zajistit, aby kuřata určená pro jeho restaurace nebyla krmena geneticky modifikovaným krmivem. Ekologická organizace Greenpeace dnes toto rozhodnutí přívítala.

"Dokonce i McDonald´s si už dnes uvědomil, že spotřebitelé v České republice si nepřejí jíst geneticky manipulované potraviny," prohlásila Zuzana Piknová, vedoucí genetické kampaně Greenpeace a dodala, že Greenpeace bude monitorovat, jak rychle restaurace McDonald´s přejdou k potravinám, které nebudou obsahovat žádné geneticky manipulované příměsi.

Ve svém vyjádření firma Mc Donald´s uvedla, že pro jejich dodavatele masa již platí zákaz vědomého používání surovin pocházejících z geneticky manipulovaných organismů. "V těchto intencích pracujeme s naším tuzemským dodavatelem kuřat na projektu, který v jeho důsledku bude pro nás znamenat 100 % jistotu, že krmiva pro kuřata neobsahují složky pocházející z GMO kultur," prohlásil generální ředitel McDonald´s Martin Dlouhý s tím, že tento projekt by měl být úspěšně odstartován v průběhu roku 2001.

Podobný slib jako v České republice dala společnost McDonald´s minulý měsíc též v Německu, Švédsku, Dánsku a Finsku. Závazek následoval poté, co Greenpeace v Německu zjistilo, že kuřata pro McDonalds jsou krmena geneticky manipulovaným krmivem a potom prodávána jako výrobky Chicken McNuggets a McChicken Burgers.

Geneticky manipulované (GM) potraviny odmítá stále více obyvatel na celém světě. Důvodem není jen ohrožení životního prostředí, ale i možná zdravotní rizika. Průzkumy veřejného mínění konané v ČR jasně prokázaly, že většina české veřejnosti si nepřeje, aby se u nás GM potraviny prodávaly a nekoupila by je, ani kdyby byly levnější, než potraviny přirozené (1).

Greenpeace upozorňuje na skutečnost, že zatímco v Evropské unii již od roku 1998 musí být GM potraviny označovány, u nás je právo "vědět, co jíme" spotřebitelům stále upíráno. Proto Greenpeace vypracovalo Průvodce pro spotřebitele, který obsahuje seznam 180 potravin, s hodnocením pravděpodobnosti, zda obsahují geneticky manipulované příměsi či nikoliv. Tento seznam je nyní k dispozici on-line na internetových stránkách Greenpeace www.greenpeace.cz.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR

Další informace:
Ing. Zuzana Piknová,
vedoucí genetické kampaně Greenpeace,
tel.: 02/ 2431 9667

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace,
mobil: 0603/414 739

Poznámka:
(1) Viz. tisková zpráva Greenpeace z 9. března a 13. června 2000
http://www.greenpeace.cz/release/00/000309.htm

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist