https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/megalomansky-projekt-kanal-dunaj-odra-labe-jde-i-diky-piratum-konecne-k-ledu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Megalomanský projekt kanál Dunaj-Odra-Labe jde i díky Pirátům konečně k ledu

8. února 2023 | Česká pirátská strana
Vláda na dnešním jednání schválila faktickou stopku na megalomanský projekt Dunaj–Odra–Labe. Ruší územní rezervy pro celé průplavní spojení, díky tomu budou moct obce po mnoha letech konečně využít lokality smysluplněji, například pro výstavbu bytů. Tento krok Piráti dlouhodobě prosazovali na všech politických úrovních a propsali i do programového prohlášení kabinetu. Přípravu kanálu dlouhodobě odmítá i vedení Ostravy a dalších dotčených obcí. Projekt totiž přináší řadu rizik a naopak mizivé benefity. Stavba by měla obrovské důsledky na životní prostředí a zbytečně dál zatěžovala rozpočet.

Ivan Bartoš: "Kanál Dunaj-Odra-Labe považuji za mrtvý projekt. K zastavení práce na projektu jsme se zavázali i v programovém prohlášení vlády. Projekt není ekonomicky smysluplný a představuje obrovské riziko pro krajinu a její ekosystémy. Bylo by to ohromné plýtvání veřejnými prostředky i naším přírodním bohatstvím."

Kromě zastavení práce dojde sekundárně i ke zrušení územní rezervy, což bude mít pozitivní vliv na obce a kraje z hlediska územního rozvoje. „Jde o jedno z největších uvolnění územní rezervy za poslední dekády. Kanál blokuje desítky let pozemky, které nemohly být ničím jiným zastavěny. Nyní je bude možné konečně smysluplně využít pro další rozvoj přilehlých obcí. Obce je budou moci využít třeba na výstavbu nových bytů,” sdělil předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

„Tento megalomanský projekt, který byl snem prezidenta Zemana, považuji za hazardování s naší krajinou a za rozhazování peněz daňových poplatníků pod vlivem podivných lobby. Masivně investovat do lodní dopravy v ČR nedává smysl zvlášť v době, kdy se potýkáme s důsledky sucha. Obávám se, že o projektech na rozsáhlé úpravy stávajícího toku Labe ještě uslyšíme,” okomentovala poslankyně Klára Kocmanová.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

rl

rýpal lesní

7.12.2023 09:06
PR článek Pirátské strany, naprosto nesouvisející s realitou a dokonce uvádějící zavádějící informace. Charakterem zprávy je to korkový plovák ve vaně. Je vidět, má být pozorován, ale vždy uhne, když je třeba.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist