https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/melnicka-spalovna-dostala-od-ministerstva-zelenou-i-pres-protesty-obyvatel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika: Mělnická spalovna dostala od ministerstva zelenou i přes protesty obyvatel

28. srpna 2018 | Arnika
Autor: Jiří Kaňa, tel: 606 727 942
Ke konci minulého týdne Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vydalo v procesu hodnocení vlivu na životní prostředí EIA souhlasné stanovisko s výstavbou ZEVO Mělník. Posvětilo megalomanský projekt investora ČEZ, jehož přemrštěná kapacita spalování bude bránit další recyklaci surovin a spolu s nedořešenou dopravní infrastrukturou povedou k dalšímu znečištění průmyslem výrazně postiženého regionu. Petici proti výstavbě spalovny podepsalo už více jak 4400 lidí.

„Ministerstvu vůbec nevadí, že kapacita zařízení 320 tisíc tun odpadu ročně je vážně přehnaná. Místo, abychom využili co nejvíce odpadu jako suroviny, zbytečně jej spálíme. Během veřejného projednání na jaře krajský radní pro životní prostředí Miloš Petera přiznal, že spalovna je součástí plánu, který počítá jen s padesátiprocentní recyklací odpadů ve Středočeském kraji. V roce 2035 však bude muset Česká republika dosáhnout 65% recyklace komunálních odpadů. Minimálně kapacitu spalovny mělo ministerstvo ve svém stanovisku snížit,“ vytýká ministerstvu RNDr. Jindřich Petrlík z Arniky.

Posudkář zpracovávající doporučení pro ministerstvo překvapivě přistoupil i k otázce přepravy odpadu. „Jsme naprosto v šoku. ČEZ, ministr Brabec i premiér Babiš nás několikrát ujistili, že výstavba spalovny nezačne, dokud nebude vyřešená otázka dopravy. Nyní se z doporučení posudkáře dozvídáme, že čekání na vyřešení silniční infrastruktury by plány významně zbrzdilo a tím i splnění termínu dokončení stavby spalovny. Jak tomu máme rozumět?“ podivuje se PhDr. Hana Beranová, vedoucí Ekozahrady pod věží a členka petičního výboru Stop spalovně Mělník.

Souhlasné stanovisko vydané MŽP obsahuje jen 17 podmínek, za jakých se může ČEZ pustit do výstavby a provozovat spalovnu, což je oproti jiným stanoviskům velmi málo. „Jen pro výstavbu daleko menšího zařízení, jako je větrná elektrárna, vydal krajský úřad stanovisko s 23 podmínkami. Na tomto příkladu dobře vidíme, na jak lehkou váhu výstavbu spalovny vzali jak posudkář, tak i ministerstvo samotné. Třešinkou na dortu je, že posudkář hodnotil vliv na životní prostředí u neúplně specifikované technologie a ani to ministerstvu nevadilo,“ podivuje se Jiří Kaňa z Arniky.

Stanovisko ministerstva uzavřelo proces posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), který začal zveřejněním dokumentace o hodnocení vlivů počátkem roku 2018. Závěrečné stanovisko vydané ministerstvem lze napadnout v následných povolovacích řízeních o výstavbě ZEVO Mělník. Značná část obyvatel žijících v okolí plánované spalovny se s její výstavbou nesmířila. V aktivitách usilujících o zastavení celého projektu budou dál pokračovat i spolky Arnika, Ekozahrada Pod Věží a Hnutí Duha.
Jiří Kaňa, tel: 606 727 942 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist