Filip Trdla "> Měření hluku v okolí dolu Turów pokračují. Kraj zná výsledky za první půlrok letošního roku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mereni-hluku-v-okoli-dolu-turow-pokracuji.kraj-zna-vysledky-za-prvni-pulrok-letosniho-roku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Měření hluku v okolí dolu Turów pokračují. Kraj zná výsledky za první půlrok letošního roku

18. července 2023 | Liberecký kraj
Autor: Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419
Kraj se seznámil s výsledky měření hluku v okolí dolu Turów za první půlrok letošního roku. Z výsledků prvního letošního měření, které jsou uvedeny bez započtení nejistoty měření (1,8 dB), vyplývá, že po vyloučení rušivých vlivů nedošlo v průběhu měření v dotčeném území k překračování mezní hodnoty pro celonoční hlukovou zátěž (40 dB). Průměrná hodnota akustického tlaku za uvedené měřící období byla na měřicím místě v obci Uhelná – 37,2 dB a v obci Oldřichov na Hranicích – 34,2 dB (v rámci posledního loňského měření byly zjištěny tyto hodnoty: v obci Uhelná – 35,2 dB a v obci Oldřichov na Hranicích – 34,7 dB).

V rámci prvního letošního kola monitoringu však došlo v jednom případě k prokázanému významnému překročení hygienického limitu pro nejhlučnější hodinu LAeq,1h (tj. po odečtení nejistoty) na místě měření v obci Uhelná, a to v noci z 18. 4. na 19. 4. 2023 (45,3 dB). Z analýzy časového průběhu hladin akustického tlaku A na všech místech měření a objektivně zjištěné směrovosti zdroje hluku jednoznačně vyplývá, že zdrojem nadlimitního hluku na obytném území ČR byla technologie Dolu Turów. V souladu s uzavřenou mezivládní dohodou bude oslovena polská strana s žádostí o vysvětlení a zjednání nápravy (přijmutí vhodných opatření) tak, aby se tato situace v budoucnosti již neopakovala.

Na vybraných měřících místech se zároveň uskutečnilo (ve dnech 19.–26. 6. 2023) druhé letošní měření hluku, během kterého nebylo zjištěno překročení žádných hlukových limitů.

Měření hluku, které na schválených lokalitách v obcích Uhelná a Oldřichov na Hranicích provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě (Národní referenční laboratoř pro komunální hluk), se uskutečnilo v období 17.–25. 4. 2023, a to vždy v noční době od 22:00 do 6:00.

Výsledky měření jsou v příloze na https://www.kraj-lbc.cz/aktuality/mereni-hluku-v-okoli-dolu-turow-pokracuji-kraj-zna-vysledky-za-prvni-pulrok-letosniho-roku-n1146879.htm
Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist