https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mesto-do-kapsy-2017-2018
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

01/71 ZO ČSOP Koniklec, p. s.: Město do kapsy 2017/2018

4. ledna 2018 | 01/71 ZO ČSOP Koniklec, p. s.
Autor: Lenka Winterová, tel: 737650778
Opět se v pražských základních školách rozbíhá projekt ekologické výchovy „Město do kapsy“, který propojuje práci v terénu, výzkumné pokusy v oblasti ochrany přírody, komunikaci žáků s místní veřejnou správou a občany, tvorbu a realizaci dotazníkového šetření a návrhů pro zlepšení vybraného problematického místa v okolí školy.

„Mikroklima okolí školy“ je první projekt z edice projektů „Město do kapsy“, který již čtvrtým rokem zvedá žáky z lavic a přivádí je do terénu, kde zkoumají kvalitu ovzduší, přítomnost, funkci a kvalitu vody a zeleně. Žáci v okolí své školy najdou problematickou lokalitu, ve které v průběhu školního roku studují životní prostředí. Na konci školního roku navrhují opatření vedoucí ke zlepšení této lokality z mikroklimatického hlediska. Ve školním roce 2017/2018 je do projektu zatím zapojeno 7 škol se 412 žáky.

„Veřejný prostor v okolí školy“ je nový a v pořadí druhý projekt z edice projektu „Město do kapsy“, který přivádí práci v terénu do výuky humanitních předmětů (např. dějepis, estetická výchova, výchova k občanství). Žáci hledají v okolí své školy místa se zajímavou historií, místa setkávání lidí a odpočinku, anebo naopak mapují bariéry a problematická území. Na konci školního roku navrhují opatření ke zlepšení veřejného života v prostranstvích v okolí své školy a jedno z těchto opatření zkusí zrealizovat (např. výsadbu stromu, instalaci ptačích budek). Ve školním roce 2017/2018 jsou do projektu zatím zapojeny 4 školy se 123 žáky.

Výsledky se přes prezentaci v médiích, stránky škol, úřadů městských částí a především webové stránky projektu (http://www.mestodokapsy.cz) dostávají i k široké veřejnosti.

Z historie projektu:
Žáci ze Satalic v roce 2015 pomohli prostřednictvím projektu úřadu MČ, neboť v pravou chvíli poskytli informaci, tj. konkrétní čísla o dopravním zatížení místa, kruhového objezdu.

Studenti Arcibiskupského gymnázia představili svou práci na projektu ve vysílání ČT 1 Z metropole, reportáž „Studenti zkoumají klima“ (vysíláno 23. 7. 2016).

Děti ze ZŠ Lyčkovo náměstí prezentovaly svou práci v projektu na pracovním semináři pod záštitou paní radní, RNDr. Jany Plamínkové: Příprava strategie na adaptaci hl. m. Prahy na klimatickou změnu 30. 5. 2016 v Mramorovém sálu Clam-Gallasova paláce v Praze jako příklad dobré praxe v oblasti vzdělávání o klimatické změně a adaptaci na ni v Praze. Komentář vyučující, Lubomíry Predmerské: „Byli jsme pozváni na konferenci o problematice změn klimatu a strategií, jak jim čelit. Bylo to pro žáky velmi cenné, moci tam vystoupit a podělit se o práci na projektu. Poznali, že je to opravdu jedno ze zásadních témat pro Prahu.“

Projekt připravila 01/71 ZO ČSOP Koniklec, p. s., finančně jej podporuje Hlavní město Praha. Díky této podpoře získávají školy zdarma pomoc ve formě metodických a informačních materiálů, fyzických pomůcek, pracovních listů, asistencí lektorů ve výuce a podpory realizace navržených opatření.

Kontakt:
Mgr. Lenka Winterová – koordinátorka projektu
E-mail: lenka.winterova@ekocentrumkoniklec.cz
Tel. +420 737 650 778
01/71 ZO ČSOP Koniklec, p. s.,
Vlkova 34, Praha 3, 130 00
Lenka Winterová, tel: 737650778 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist