Filip Poštulka "> Město Skuteč zásadně sníží produkci odpadů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mesto-skutec-zasadne-snizi-produkci-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

meneodpadu.cz : Město Skuteč zásadně sníží produkci odpadů

5. května 2022 | meneodpadu.cz
Autor: Filip Poštulka , tel: 724104295
Město v rámci proměny odpadového hospodářství:

- spustilo pohodlný systém sběru tříděného odpadu – s pomocí sběru nádob takzvaně dům od domu pro plast a papír. Občané pro tento účel dostali od města speciální popelnice. Celkem šlo o cca 1500 sběrných nádob. Jde o adresný, tedy ne-anonymní sběr, a tak se občané chovají se k odpadům zodpovědněji.

- zavedlo evidenční systém – město s jeho pomocí může přesně sledovat množství vytříděného papíru či plastu. Systém, který se jmenuje ECONIT je součástí partnerství města a společnosti JRK, která novinky v odpadech ve Skutči zavádí. Funguje jednoduše; hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který pomocí RFID (radiofrekvenční) technologie skenuje kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Technologie je přizpůsobená na míru Skutči.

- začalo evidovat jednotlivé výsypy – to je možné právě díky evidenčnímu systému. Město ve spolupráci se svozovou společností umístilo RFID čipy na sběrné nádoby s komunálním odpadem. Díky propojení s evidenčním systémem je možné sledovat, kdy byla nádoba vysypána. Lze tak efektivněji pracovat s frekvencí svozů. Ta už nyní – po zavedení systému – mohla být zvýšena z týdenní na čtrnáctidenní. To přináší úspory.

- vyměnilo nádoby ve sběrných hnízdech – výměna probíhala společně s distribucí nádob domácnostem. Nyní tak budou ve sběrných hnízdech, místo takzvaných zvonů, nádoby o objemu 1100 litrů. Jejich svoz bude efektivnější, kdy odpad bude také evidován pomocí RFID čipů. Taková optimalizace povede k dalším úsporám.

- zavedlo evidenci na sběrném dvoře – domácnosti dostaly kartičku s přiřazeným kódem. Když občané přinesou na sběrný dvůr odpad, obsluha ho zváží, naskenuje kartičku a kód přiřazený k odpadu. Dvě pípnutí terminálu přinesou všechny podstatné informace – kdo a kdy jaký odpad donesl a kolik ho bylo. Dojde tak k zjednodušení a zrychlení administrativy, jež s tím byla spojena. Především však bude mít město veškeré informace o odpadu, který je na sběrném dvoře. Společně s údaji o obsahu jednotlivých výsypů, tak budou mít ve Skutči absolutní přehled o odpadech. A vzhledem k tomu, že jde o systém adresný, omezí se možnost zneužití sběrného dvora případnými nepoctivci.

„Proměna nakládání s odpady je pro Skuteč velmi důležitá. Budeme díky tomu lépe připraveni na novou odpadovou legislativu,“ vysvětluje místostarosta obce Jaroslav Hetfleiš a doplňuje: „Podstatné však je, že díky této proměně dosáhneme velkých úspor, což je samozřejmě dnes – v době, kdy ceny energií a dalších vstupů letí raketově nahoru – pro město zásadní.“
Filip Poštulka , tel: 724104295
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist