Kateřina Sivoková "> Mezinárodní dobrovolníci pomáhají na statku v Českých Kopistech - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mezinarodni-dobrovolnici-pomahaji-na-statku-v-ceskych-kopistech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Mezinárodní dobrovolníci pomáhají na statku v Českých Kopistech

7. září 2021 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Kateřina Sivoková, tel: 606291026
V Českých Kopistech u Terezína se ve dnech 5. 9. – 18. 9. 2021 koná mezinárodní dobrovolnický projekt takzvaný workcamp, podporující místní společnost Svobodný statek na soutoku. Mladí dobrovolníci z Česka, Německa, Polska a Řecka pomáhají se sklizní plodin a péčí o areál. Projekt je organizován pod záštitou neziskové organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, Evropského sboru solidarity a neziskové organizace Svobodný statek na soutoku.

Osm dobrovolníků pomáhá na statku s ručním sběrem a čištěním plodin. Seznamují se s principy bio-dynamického zemědělství, práce s půdou, osivem, sklizní i s péčí o hospodářská zvířata. Prostor je také pro volnočasové a vzdělávací aktivity. Dobrovolníci navštíví místní svíčkárnu, kde si mohou vyzkoušet výrobu svíček. „Chystáme také třeba výlety do nedalekého města Terezín nebo na hrad Hazmburk,“ říká vedoucí workcampu Vojtěch Hudeček. Dobrovolníci stráví v Českých Kopistech dva týdny, během kterých se nejen seznámí s místní komunitou a udržitelným zemědělstvím, ale také poznají vlastní kultury navzájem.

Svobodný statek na soutoku o. p. s. je nezisková organizace spadající pod komunitní hnutí Camphill. Tato rodinná komunita poskytuje prostor pro lidi s i bez speciálních potřeb, kteří zde společně žijí a pracují. Hnutí, působící již od roku 2012, podporuje význam biodynamického zemědělství a úlohu zemědělců v dnešním světě. Farmu a krajinu považuje za jeden živý organismus, o který je třeba se odpovědně starat. Na Svobodném statku pěstují a následně prodávají zeleninu, zisk ale není jejich hlavním cílem. Snaží se rozvíjet spolupráci s ostatními zemědělci a vytvářet přímé vztahy s jednotlivými spotřebiteli pomocí konceptu komunitního zemědělství.

Nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá od svého vzniku v roce 1991. INEX přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy, krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty, které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty do zahraničí. Z důvodu rizika šíření epidemie COVID-19 se INEX svými aktivity letos zaměřil na lokální úroveň. Na letošní letní sezónu společně s partnerskými neziskovými organizacemi, spolky a obcemi naplánoval 29 workcampů po celém území České republiky.

fotografie k použití (workcamp na Svobodném statku v roce 2020):
https://drive.google.com/drive/folders/1bPBRXCyHmcsjg282SaZH4XNndI0-BBVZ?usp=sharing

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist