María Quintana "> Mezinárodní dobrovolníci pomohou s obnovou a údržbou pevnostního města Terezín - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mezinarodni-dobrovolnici-pomohou-s-obnovou-a-udrzbou-pevnostniho-mesta-terezin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Mezinárodní dobrovolníci pomohou s obnovou a údržbou pevnostního města Terezín

3. července 2024 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: María Quintana , tel: +34 675 440 312
Terezín (3.7.2024) – Od 6. do 20. července 2024 se budou mezinárodní dobrovolníci z různých koutů světa podílet na obnově a záchraně pevnostního města Terezín. Dobrovolnický projekt je organizován ve spolupráci s neziskovou organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, z.s. a Terezín-město změny, z.s.p.o.

Město Terezín bude hostit celkem 10 dobrovolníků z Ukrajiny, Ázerbájdžánu, Francie a Španělska. Jejich úkolem bude čištění historického opevnění z 18. století, podzemních chodeb pevnosti, původního a funkčního vodního systému, údržba zeleně, úklid a péče kolem mini-zoo vojenského dvorku. Workcamp tak přispěje k obnově historické významné památky na čekatelském indikativním seznamu UNESCO a také se aktivně začlení do života místních obyvatel. Dalšími cíli projektu je podnítit osobnostní rozvoj účastníků, jejich dovednosti v práci a vedení týmu a rozšířit jejich znalosti v oblasti obnovy či zachování kulturního dědictví.

"Díky workcampu budeme mít nejen možnost navázat přátelství s lidmi z různých zemí, ale také objevíme některé skryté skvosty a obrovskou historii tohoto místa, které má dvě významné historie od 18. století a taktéž k světové válce. Může to být ohromný zážitek, který nám pomůže zamyslet se nad jedinečností této významné vojenské historické stavby a zároveň důležitostí tolerance, lidských práv a neblahých důsledků nenávisti a diskriminace," sdělila Maria Quintana, vedoucí workcampu.

Organizátoři workcampu nepočítají pouze s prací, ale plánují pro dobrovolníky i mimopracovní aktivity, například prohlídku historie Terezína. Dobrovolníci se také seznámí se vznikem pevnosti, navštíví muzejní expozici námořníků La Grace a zúčastní se workshopu a ukázky řemesel a života z 18. století. Také budou mít příležitost si prohlédnout Památník Terezín v místě bývalého koncentračního tábora pro Židy – terezínské ghetto a jeho muzeum.

Projekt je pořádán ve spolupráci se sdružením Terezín – město změny, z. s. p. o., jehož cílem je obnova historických budov pevnosti Terezín, jejich zpřístupnění veřejnosti a pořádání vzdělávacích a kulturních aktivit. Cílem projektu je pomoci s obnovou a záchranou pevnostního města a poznat prioritně historii města od 18. století, která daleko přesahuje nechvalně proslulé období druhé světové války.

Nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, z. s. (INEX) se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá od roku 1991. Ve spolupráci s místními partnery je na letošní sezónu naplánováno 26 workcampů po celém území ČR. Zastoupeny jsou projekty na obnovu kulturně-historických památek, ekologii, pomoc místním komunitám a práci se znevýhodněnými lidmi a seniory. Do Česka takto každoročně přijíždí přibližně 300 zahraničních dobrovolníků z celého světa. INEX zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty do zahraničí. Financování INEXu je vícezdrojové a závislé i na příspěvcích od individuálních dárců a firem. Více informací o možnostech podpory sdružení.

Workcamp je realizován v rámci programu Evropský sbor solidarity (European Solidarity Corps, ESC) a je spolufinancován z prostředků Evropské unie. Vyjádřené názory a stanoviska představují názor a stanoviska autorů a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie nebo Domu zahraniční spolupráce. Evropská unie ani poskytovatel grantu za ně nenesou odpovědnost.

Kontaktní osoba:
INEX-SDA, z. s.
María Quintana, vedoucí workcampu (jen v angličtině)
Telefon: +34 675 440 312
E-mail: marketing.esc@inexsda.cz
Web: www.inexsda.cz


Terezín-město změny
www.pevnost-terezin.cz


Fotografie k použití (z roku 2023):
https://www.inexsda.cz/media/fotogalerie-2023/dive-in-to-the-history-of-terezin-2023/

María Quintana , tel: 34 675 440 312
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist